Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir mali sermaye gurusunun kapitalizm hakkındaki itirafları…

Bir mali sermaye gurusunun kapitalizm hakkındaki itirafları…

Küresel mali oligarşinin önde gelen bileşenlerinden ve dünyanın en büyük mali sermaye gruplarından HSBC Grup’un Baş Ekonomisti Stephen King… Kapitalizmin küresel durgunluğundan kısa-orta erimde bir çıkışın olmadığını belirten kitaplarıyla da tanınıyor: “Batıda refahın sonu” ve “Kontrolü kaybetmek”…

Şu an Türkiye’de konferanslar veriyor. Bu tür mali sermaye gurularını hiç kaçırmayan Meral Tamer de (Milliyet Gazetesi yazarı) kendisiyle bir söyleşi yapıp yayınlamış:

“Batı dünyasında son 60 yıldır yaşanan olağanüstü ekonomik performansın bir daha geri gelmeyeceğine dikkat çeken King’e göre “Refah süreci bu kadar uzadığı için ekonomik büyüme normal bir durum gibi görülmeye başlandı. Oysa sürekli yükselen yaşam standartları, tarihi bir anormallikti. Şimdi gerçekçi olma zamanı. Toplumlara verilen sözler, ancak ekonomik büyüme devam ettiğinde tutulabilecek sözlerdi. Emeklilik, sağlık ve sosyal güvenlikte topluma yapılan taahhütler, yarının kaynaklarının çok üzerinde!”

Bu mali sermaye gurusunun tüm yaptığı, kapitalizmin gerçek durum ve gidişatını itiraf etmek! Bir dönemki sözde sosyal refah devleti ve sosyal hak ve güvenceler, kapitalizm açısından normal değil, sosyalizmin ve işçi sınıfının tarihsel mücadelelerinin sonucu olan, olağanüstü ve geçici bir durumdu. Kapitalizm açısından normal olan “sürekli yükselen yaşam standartları” değil, tam tersine işçi sınıfı ve toplumun çoğunluğu için sürekli düşen yaşam standartları ve sefalet birikimidir. Emeklilik, sağlık ve sosyal güvenlik geçmişte kalmış “olağanüstü” bir durumdan ibarettir. Kapitalizm açısından normal olan, işçi sınıfı ve toplumun büyük çoğunluğu için emeklilik, sağlık ve sosyal güvenlik diye bir şeyin olmadığı bir güvencesizlik ve geleceksizliktir. Hükümetlerin halen “sağlık ve sosyal güvenlik” üzerine atıp tutmaları, bunlardan geriye kalmış hak ve güvence kırıntılarının da kazınacağının üstünü örtmeye çalışan koca bir yalandan ibarettir.

King, “Batıda refahın sonu” diye bir kitap yazmış. Buna, 20. yüzyılın ilk yarısında sosyalizm ve işçi sınıfı hareketlerin yükselişine karşı “sosyal refah sistemleri ve sosyal demokrasi” yaması ile ayakta kalmayı başarıp ömrünü biraz uzatmış olan “kapitalizmin kaçınılmaz sonu”nun yaklaşması da diyebiliriz. Ya da Ortadoğu, Afrika, Güney Avrupa, Güney Asya, Latin Amerika, tek kelimeyle dünya çapında yükselen ve yaygınlaşan sınıfsal-toplumsal isyan ve direnişler dalgasının başlangıcı.

Bu guru, küresel tekelci kapitalizm ve mali oligarşisinin yeni gözdesi ve dayanağı BRİCS ve Türkiye’nin de yer aldığı orta-ileri gelişmiş kapitalist ülkelerin cilasının nasıl döküldüğünü de itiraf ediyor. Rusya, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye’yi en kırılgan, en hastalıklı ülkeler ilan ediyor. Önlerine koyduğu reçete de küresel mali oligarşinin reçetesinin ta kendisi: “Faizleri yükselteceksiniz, paranız değer kaybedecek, yapısal reformları derinleştireceksiniz.” Yani AKP Hükümetinin zaten vites büyütmekte olduğu örtük kemer sıkma paketi, Kölece Çalıştırma Stratejisi, sosyal hak ve güvencelerin son kalıntılarının da hızla kazınması…

Kapitalistler ve ideologları, hep Ekim Devrimi ve Sovyet sosyalizm deneyimini, “bir yol kazası, bir tarih hatası, arızi ve bir daha tekrarlanmayacak bir hata” olarak lanse etmeye çalışırlar. Bunun gerçek anlamı ise, tam da 20. yüzyılın ilk yarısındaki sosyalizm ve işçi hareketleri dalgasıyla kapitalizme yaptıkları sosyal yamaların bir yol kazası, bir tarih hatası, arızi ve bir daha tekrarlanmayacak bir hata olduğudur.

Bir kutupta vahşi sermaye, diğer kutupta sefalet, kölelik ve isyan birikiminin gerçekte varolan kapitalizmin ta kendisi olduğunu da itiraf etmiş oluyorlar. Sözde sosyal refah ve sosyal demokrasinin sonu, gelmekte olan yeni işçi sınıfı ve sosyalizm dalgasının da başlangıcını haber veriyor.

Sosyalist işçi sınıfının yazacağı kitabın başlığı da bu olacaktır: “Kapitalizmin sonsuz dehşetine dehşetli bir son!”

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*