Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir kez daha Emek Sineması’nın önüne!

Bir kez daha Emek Sineması’nın önüne!

İstanbul Film Festivali’nin açılışı 7 Nisan Pazar günü, aralarında Costa Gavras’ın da yer aldığı sinemacılar ve Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı çıkan binin üzerinde kitleyle Emek Sineması’nın önünde yapılmıştı.

Bu açılışa “devlet-i ali”nin iştiraki gaz, tazyikli su ve cop, o da yetmedi gözaltı terörüyle oldu. Çünkü neoliberal burjuva demokasisinde kültür-sanat metadır! Ve metaların en güzel pazarlanabileceği mekanlar da AVM’lerdir! İstanbul’un tarihsel mekanları da bu AVM’leştirmeden azade değildir. İşte bu yüzden Emek yıktırılıyor!

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu’nun çağrısıyla İstanbul Film Festivali’nin açılışı Emek Sineması’nın önünde oldu. Kapanışı da Emek Sineması’nın önünde olacak. Pazar günü, Emek Sineması için, bir kez daha sokağa!

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu’nun çağrısı:

Festivali Emek’te Kapatıyoruz!

14 Nisan Pazar günü 16:00′da Emek Sineması’nın önünde buluşuyoruz. Emek’te açtığımız festivali, yine Emek’te kapatıyor, Mücadeleye Devam Ediyoruz.

Bazen zaman hızlanır, bir anlığına her şey imkan dahilinde görünür. Bize “alternatif yok” diyen siyasi iktidarlara ve sermayeye karşı, inatla “var” deriz; bir gün bir kapıyı açarız ve mümkünün kıyısındayızdır.

Böylesi bir kapı araladık.

2009’dan beri Beyoğlu Belediyesi’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Multi Türkmall ve Kamer İnşaat eliyle gerçekleştirilmek istenen yıkım projesine karşı çıkan bizler için bu seneki Festival her zamankinden daha hareketli, daha heyecanlı ve daha güçlü geçti. Önce “kamu” olarak Sinemamızın kapısını tekrar araladık ve Festival’in açılışını Emek Sineması’nda gerçekleştirdik. Sonra, bize ait olan Yeşilçam Sokak’a girmek istediğimiz için biber gazı, tazyikli su ve coplarla saldırıya uğradık, inatla dağılmadık ve hep beraber haykırdık: “Emek Bizim İstanbul Bizim!” Burada duracak değiliz. Yıkımı engelleyip Emek Sineması’nı geri alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Sokaklarımıza, meydanlarımıza, mahallelerimize, sinemalarımıza, kentimize ve bütün bu alanları bizlerin kılan kentsel hafızamıza, yaşamlarımıza yapılan saldırılara karşı bir aradayız!

Açılışını Emek Sineması’nda yaptığımız Festival’in kapanışını gerçekleştirmek, mücadeleye devam edeceğimizi haykırmak, dahası hayatı festival kılmak için 14 Nisan Pazar günü saat 16:00’da Emek Sineması’nda buluşuyoruz.

Emek Sermayeyle uzlaşmayacak!
Emek Bizim İstanbul Bizim!

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu
[email protected]
emeksinemasi.blogspot.com facebook.com/emekbizim
twitter.com/@EmekBizim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*