Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir kadın işçi öldü, patron da sendika da “başsağlığı” diledi!

Bir kadın işçi öldü, patron da sendika da “başsağlığı” diledi!

Hava-İş üyesi bir kadın işçi, THY uçak kabin amiri Sema Müstecaplıoğlu, Japonya‘nın Osaka kentine 11 saatlik uçuşun ardından yeni bir uçuş için kaldığı otel odasında yaşamını yitirdi. Kalp krizinden uykusunda öldüğü belirtilen Sema Müstecaplıoğlu’nun cenazesi bugün İstanbul‘a getirildi.

Cenazeyi Sema Müstecaplıoğlu’nun ailesi, kabin memuru arkadaşları ve THY Genel Müdürü Temel Kotil karşıladılar. Medya, Sema Müstecaplıoğlu’nun cenazesini gözyaşları içinde alan arkadaşlarını Temel Kotil’in teselli ettiğini yazıyor. Henüz 45 yaşındayken ölen Müstecaplıoğlu’nun üyesi olduğu Hava-İş sendikasının sitesinde de bir başsağlığı mesajı yer alıyor!

Çalışma koşulları öldürdü

Sema Müstecaplıoğlu’nun “ecel” diye geçiştirilmeye çalışılan ölümü, çalışma koşullarının yarattığı yıpranmanın sonucuydu. 11 saatlik uçuşun ardından Türkiye’ye dönmek üzere “dinlenirken” ölen kadın işçi, ayda 100 saati bulan uçuş sürelerinin kurbanı oldu. Üyesi olduğu Hava-İş sendikası, Müstecaplıoğlu’nun TİS görüşmeleri sürecine denk gelen ölümünü çalışma koşullarına bağlamaya, cenazenin karşılanmasını en azından bir protesto ile birleştirmeye ve bizzat yürüttüğü “Yorgun Uçmak İstemiyoruz” talebini tazelemeye kalkışmadı bile. Kadın işçinin ölümü, tıpkı patron THY gibi başsağlığı ile geçiştirildi.

Sema Müstecaplıoğlu, ölümünden önce facebook sayfasında 10 gündür çok yorgun olduğunu yazmıştı. Havayolunda örgütlü her iki sendika da bir işçinin, bir kadın işçinin çalışma koşullarından kaynaklanan ölümüne sessiz kaldılar.

Acılar üzerinden politika yapmayı doğru bulmuyoruz

Aslında Hava-İş, bu kayıtsızlığının bir örneğini 3 Mart günü iş cinayetinde yaşamını yitiren HABOM teknisyeni “kiralık işçi” Şentürk Çavuş‘un ölümünden sonra da vermişti. Üyeleri olmayan Çavuş’un ardından “Biz Hava-İş sendikası olarak acılar üzerinden politika yapılmasını doğru bulmuyoruz. Aylardır THY Teknik A.Ş ve HABOM belirsizliğinin ortadan kaldırılması için, iş barışı huzurunu hiçe sayan ve sürekli işçilerin haklarını hukuksuzca ve dayatmalarla yok etmeye çalışan Teknik A.Ş ve THY A.O yönetimine, tüm bunlara rağmen sendika olarak elimizi uzattığımız halde çözümden kaçınılmaktadır. Vebali onların boyunlarına.. Çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Kuraldışı ve zorlama, bilimsellikten uzak, yorgunluk yaratan iş süreçlerine son verin. İnsanlarımızı kaybetmeyelim” açıklaması yapan Hava-İş, HABOM işçilerini sendika çatısı altında örgütlenmeye çağırdı.

İş cinayetlerine karşı etkin tutum almak, hem de bir işçi kadının 8 Mart’tan hemen sonra yaşamını yitirmesine karşı öfkeyi örgütlemek, çalışma koşullarına ilişkin talepleri bu vesileyle de etkinleştirmek “acılar üzerinden politika” oluyor, öyle mi? Sema Müstecaplıoğlu’nun ölümü, kamuoyunda THY’nin kabin memurları için seçenekler arasında yer alan ucube kıyafetler kadar yer bulmadı! Kadın işçinin ölümü sınıf kardeşlerinin çalışma koşullarına ve THY yönetimine öfkesini ateşlerken, sendika da bu ateşi “başsağlığı” dilekleri ile ılıştırmaya soyunuyor!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*