Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bir işgal de Lüleburgaz’da

Bir işgal de Lüleburgaz’da

Lüleburgaz’daki Zentiva ilaç fabrikasında işveren daralma bahanesi ile 50 işçinin işine son vermek istedi. Fabrikada örgütlü olan Petrol İş işten çıkarmaları kabul edemeyeceklerini belirtti.

Yapılan görüşmelerde işçilerden emekliliği gelen 23 kişi gönüllü olarak işten çıkmayı kabul etti. Ancak işveren kalan 27 kişinin de işten çıkarılacağı konusunda ısrar etti. İşçilerin bir kısmının hemen bir kısmının Haziran sonunda işten çıkarılacağı tehdidinde bulunan işveren, gece saat 12.00′da 9 işçiyi bu sabah da 7 işçiyi işten çıkardı. İşçiler fabrikayı işgal ederek yanıt verdi.

04.00-12.00 ve 12.00-20.00 vardiyasında iş yerinde direnme kararı alan işçiler arkadaşlarının işe geri alınmasını istiyor. Yaklaşık 450 işçinin çalıştığı fabrikadaki tüm işçiler işgal eylemine katılırken, aileler ve arkadaşlar da fabrikaya gelerek eyleme destek oluyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız  Petrol-iş Trakya Şube Başkan Yardımcısı Hasan Oğuz Keser, atılan işçilerle ilgili baştan daralmanın sebep gösterildiğini ancak şimdi de “işe gelmiyordu” gibi bahaneler ileri sürüldüğünü aktardı. Keser işten atılan tüm işçilerin Petrol İş üyesi olduğu bilgisini vererek işten atılmaların haksız olduğunu ifade etti. Keser, “Atılan arkadaşlarımızın hepsi 20 yıldır bu fabrikada hizmet veriyor. Arkadaşlarımızın emekliliğine 3-4 sene kalmıştı. İşten çıkarmaları kabul etmiyoruz” dedi.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*