Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir İşçi Cinayeti, Bir Direniş , Bir Dava

Bir İşçi Cinayeti, Bir Direniş , Bir Dava

Misinli kavşağında öldü Hayati Sönmezer. Haber şöyle: “Bilkont ve Kaptanlar Demir Çelik fabrikalarına işçi taşıyan iki servis aracı çarpıştı. Kazada Bilkont’ta çalışan Hayati Sönmezer (48) hayatını kaybetti.” Erenko Tekstil’in hemen önünde yatan arabadan çıkarıldı bir tekstil işçisinin bedeni. Aynı yerel gazeteler “Lüleburgaz Çorlu istikameti üzerinde bulunan otoban köprüsü yakınlarında gerçekleşen kazada 3 işçi servisi çarpıştı. Kazada 51 kişi yaralandı.” haberini geçmişti aylar önce.

084fe57922ee80e91511bb8d343f5c64

Bir sınır kapısıyla İstanbul arasında döşenen böyle bir otobanda işçiler niye ölürün cevabı yok bu haberlerde. Başka bir köşede bir servis şoförü veryansın eder. “10 saat çalışıyorum ama gel bana sor; 3 defa işçi servisi, bir memur servisi. O 10 saat parça parça olunca 4 saatten fazla kalmıyor uykuya zaman. Ufak ufak kestiriyorum gün boyu.” Galiba cevap biraz da bu veryansın da saklı. Bugün Çorludan Lüleburgaz’a gelen işçiler önce bu kazayı görüp hüzünlendiler. Ve sadece birkaç km sonra o hüznün içine az da olsa umut katabildiler.

Misinli kavşağını üç beş km geçince eski adı Eczacıbaşı olan Zentiva’ya gelirsin. Bir çok işçinin gıptayla baktığı bir fabrika. Öyle ya kıdemsiz çalışanların dünyasında 22 ihbar hakkı kazanılan kaç fabrika var ki. Ama işte işçi sınıfı haklarını toplu sözleşmeyle değil mücadeleyle kazanıyor. Ve Greif’den sonra Zentiva işçileri de mücadele biçimi olarak işgali seçiyor. Bir farkla ki Petrol-İş şimdilik DİSK’e göre daha yanında duruyor işçilerin. Ve Tekstil grevlerinde olduğu gibi tüm işçi servisleri mesai bitiminde Zentiva işçilerine kornalarla saygılarını sunarak geçiyorlar.

indir

Zentiva’da direnişin başladığı gün, Lüleburgaz’ın da bağlı olduğu Kırklareli’nde bir başka direniş yargılanmaya çalışılıyordu. Kırklareli’nde 1-17 Haziran tarihlerinde “Gezi Parkı” eylemlerine destek için trafiğe kapalı yolda yürüyüş yapan yaklaşık 400 kişi hakkında açılan bin 309 davanın duruşması Zentiva direnişinin başladığı gün Kırklareli Adliyesi Ceza Mahkemesinde görüldü. Saat 09:30’da başlayan duruşma sırasında adliye önünde yaklaşık 200 polis ve 1 panzer görev alırken, “Gezi Parkı” davası sanıklarına Kırklareli halkı büyük destek verdi.

images (1)

Başka bir ifadeyle 60 bin kişilik bir şehirde 1309 dava aslında bir şehrin yargılanması gibiydi. Duruşma salonunda sık sık ‘’Her Yer Taksim Her Yer Direniş’’, ‘’Bu daha başlangıç mücadeleye devam’’ sloganları atıldı. Duruşmalar ertelenirken, direniş yargılanabilmiş miydi, ve yahut da dava açmanın da gerekçesi olarak insanlar sindirilebilmiş miydi. Yüzlerce kişi dava sonunda aynı sloganlarla Dindillioğlu Parkı’na kadar yürüdüğüne göre kazanan gene direnişçiler olmuştu. Ve Greift’e de, Zentiva’da da kazanan gene direnişçiler olacak. Kazanamazsak uluslararası otobanlarda çelik yığınlarının içinde ölüm her an bizi beklemeye devam ediyor olacak.

Trakya’dan İşçi Meclisi Okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*