Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bir gün yetmez, süresiz genel greve!

Bir gün yetmez, süresiz genel greve!

Türk-İş, DİSK, KESK, Hak-İş, Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen tarafından alınan bir günlük iş bırakma kararı doğrultusunda bugün bir çok kentte iş bırakan işçi ve emekçiler alanları doldurdu.

Memur-Sen sabah saatlerinde iş bırakmaya gerek duymadıklarını fakat TEKEL işçilerinin yanında olduklarını belirterek iş bırakma eyleminden çekildiğini duyurdu.

Yol-İş, Deri-İş, TÜMTİS’in örgütlü bulunduğu işyerlerinde iş bırakma eylemine yüzde yüze yakın katılım sağlandı. Diğer işkollarında iş bırakma eylemine katılım oldukça zayıf oldu.

İstanbul’da iş bırakma eylemi sabah saatlerinde yapılan basın açıklamaları ve eylemlerle başladı. SES ve Dev Sağlık-İş Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde, Deri-İş Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde, Nakliyat-İş Zeytinburnu Ambarlar Sitesi’nde iş bırakarak eylem yaptı.

Saat 10:30′da Eminönü ve Edirnekapı Suriçi’nde toplanan işçi ve emekçiler iki koldan yürüyerek Şaraçhane’de toplandı.

Eminönü kolunda Tek Gıda-İş, Belediye-İş, Liman-İş, Tez-Koop-İş, Yol-İş, TÜMTİS, Harb-İş, Emekli-Sen , BES, Genç-Sen, TMMOB, Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu ve siyasi kurumlar yer aldı. Yol-İş, TÜMTİS, BES, TMMOB bu kolda kitleselliği ile öne çıkan kortejlerdi.

Yürüyüş sırasında Unkapanı’nda Taksim yönünü trafiğe kapatan T. Harb-İş üyeleri ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Edirnekapı Suriçi’nde toplanan yürüyüş kolunda ise Türk Metal Sendikası, Tes-İş, Tez-Koop-İş, Belediye-İş Sendikası, Dev Sağlık-İş, Eğitim-Sen, SES ve Hava-İş yer aldı. Esenyurt Belediye ve itfaiye işçileri miting alanına bu koldan giriş yaptı.

Devrimci Proletarya “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni” pankartı ile yürüyüş kolunda yerini aldı. Yürüyüş boyunca Devrimci Proletarya kortejinden “Sınıfa karşı sınıf, krize karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!”, “Kapitalizmde iş yok, kapitalizmde sağlık yok, kapitalizmde eğitim yok, kapitalizmde insan yok! İNSANCA YAŞAM SOSYALİZMDE!”, “Yaşasın proletarya sosyalizmi!”, “TEKEL işçisi direnişin simgesi!”, “TEKEL/itfaiye/Marmaray/Sinter/belediye/işsiz öğretmenler direniyor!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Genel grev genel direniş!”, “Kahrolsun burjuva diktatörlük!”,” Yaşasın sosyalist devrim!” sloganları yükseldi.

Eğitim Emekçileri Derneği de yürüyüşe pankartı ile Eminönü kolunda katıldı.

Öğrenci gençlik sendikası Genç Sen ise “Genel Grev Genel Direniş! Zafer Direnen Emekçinin Olacak!” pankartıyla emekçilerin yanındaki yerini aldı.

Miting saat 13:00′da her iki yürüyüş kolunun da Saraçhane Meydanı’nda toplanması ile başladı.

Saraçhane Meydanı’nda “Genel grev genel direniş!”, “Eller şaltere genel greve!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Ölmek var dönmek yok!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganları alanı dolduran işçi ve emekçiler tarafından bir ağızdan atıldı.

Direnişte olan Marmaray işçileri yürüyüşe katılara miting alanında bildiri dağıtımı yaptı.

Saraçhane Meydanı’nda Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, KESK Genel Başkanı Sami Evren ile DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi kitleye seslenen konuşma yaptı. Saat 14:00′da miting sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*