Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Bir direniş daha dalya yaptı

Bir direniş daha dalya yaptı

Petrol-İş üyesi Bericap işçileri direnişte 100 günü devirdi. Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, meşru, haklı ve hukuka dayalı bu taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Öztaşkın, direnişin 100. günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Onlar sendikal hakları için örgütlendiler; sendikal örgütlülüklerine tahammül edemeyen Bericap işvereninin baskı ve yıldırma politikalarına boyun eğmeyerek kışın ortasında direnişe geçtiler. Çadırları söküldü; kar, kış, yağmur, çamur onları yıldıramadı. Talepleri kabul edilinceye kadar da mücadelede kararlılar. Onlar, Gebze-Darıca’da faaliyet gösteren ve Coca-Cola, Pepsi-Cola, BP, Castrol, Olin, Komili, Erikli Su, Fruko, Ülker, Aroma, Henkel, Nestle, Bilim İlaç, Hayat Su, Aytaç gibi daha nice ünlü yerli veya yabancı firmaya kapak üreten, 50’den fazla ülkeye ihracat yapan, birçok ülkede fabrikası bulunan Alman kökenli çok uluslu şirket Bericap-Türkiye’nin işçileri” dedi.

SENDİKALI İŞÇİYE TAHAMMÜL YOK

Öztaşkın, sendikanın Gebze Şubesinin işyerin 2009 yılı Temmuz ayı sonlarında örgütlenme başlamasıyla, patronunun toplu iş sözleşmesi masasına oturana kadar geçen 6 aylık sürede, 6 öncü işçiyi işten attığını, ancak 2010 yılı Ocak ayında toplu iş sözleşmesi imzalandığını hatırlattı.

Patronunu sendikalı işçiye olan tahammülsüzlüğü bir türlü sona ermediğini belirten Öztaşkın, yaşananları şöyle özetledi:

“İşveren, çeşitli yöntemlere başvurarak, sendikanın üye sayısını yüzde 5+1’in altına düşürmeyi hedefliyordu. Böylece sözleşmenin geçerlilik süresi sonunda, 31 Aralık 2011’de sendikadan kurtulacaktı.

İŞÇİLERE TUZAK

İşveren, bunun için işçilere bir tuzak hazırladı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine aykırı olarak, gerek sendikaya gerekse işçilere hiçbir bilgi vermeden, keyfi olarak vardiya sistemini değiştirdi. Ancak işçiler bu oldu-bittiyi kabul etmeyerek eski vardiya sistemine göre çalışmayı sürdürdüler. İşveren bu durumu, ‘izinsiz işe gelmeme’ şeklinde değerlendirdi ve vardiya değişikliğini kabul etmeyen 16 işçiden 4’ünün iş akdini tazminatsız olarak feshetti, 12 işçiye ise yevmiye kesme cezası verdi.”

Bericap işçisinin bu haksızlığı kabul etmeyerek, işten atılan arkadaşlarının geri alınması demokratik direnme hakkını kullandığını söyleyen Petrol-İş Genel Başkanı, “Bericap işçileri geçtiğimiz 23 Aralık’ta fabrika önünde direniş başlattılar. Bu direniş bugün itibariyle 100. gününe girdi. Direniş 100. gününde de aynı heyecan ve kararlılıkla sürüyor” dedi.

TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR

Genel Başkan Öztaşkın, Kar-kış, yağmur-çamur demeden 100 gündür fabrika önünde direnen Bericap işçisi üç talebi olduğunu kaydetti: “İşten çıkartılan arkadaşlarının geri alınması. İşyerinde taşeron sistemine son verilmesi. İşçilere sendikaya üye olmaması yönünde baskı yapılmaması.”

Öztaşkın, “Bericap işçileri üçü de meşru, haklı ve hukuka dayalı bu talepleri kabul edildiği takdirde işbaşı yapmaya hazırdır. Petrol-İş, 100 gündür devam eden bu direnişin sona ermesi ve Bericap işyerinde insan onuruna yakışır çalışma ilişkilerinin bir an önce tesis edilmesi için diyaloğa açık olduğunu bir kez daha beyan etmektedir” dedi.

Kaynak: EmekDunyasi.Net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*