Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Binler Silvan için yürüdü

Binler Silvan için yürüdü

AMED

foto(3)Türk devlet güçlerinin Silvan’a saldırısı, Amed’de binler tarafından protesto edildi. Koşuyolu’nda düzenlenen mitingde konuşan HDP Amed Milletvekili Ziya Pir, “Silvan’da her bina başına diktiğiniz o kelle avcılarını çatılardan çekin. Şehirlerimizde çekilin ve halkımızın öz yönetim hakkına saygı duyun” dedi

Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar DBP ilçe binaları önünden kortejler halinde DBP Amed İl Binası önüne gelen kitle zılgıt ve “Bîjî berxwedana Farqîne” sloganları eşliğinde Koşuyolu Parkı’na yürüdü.

Burada bir miting düzenlendi. İlk konuşmayı DBP Amed İl Eşbaşkanı Ali Şimşek yaptı. Silvan’daki direnişi sonuna kadar destekleyeceklerini belirten Şimşek, “Silvan Amed’in kalbidir, Amed ise Kürdistan’ın kalbidir. Kürdistan’ın kalbine 10 gündür aralıksız saldırılar yapılıyor. Bu saldırılarla Silvan’daki direnişi kırmaya çalışıyorlar. Ne kadar uğraştılarsa uğraşsınlar bizi bu haklı mücadelemizden vazgeçiremezler” dedi.

Silvan için sağduyu çağrısında bulunan Şimşek şunları belirtti: “Amed halkı şahsında tüm demokratik kesimlere sesleniyoruz Silvan’da katliam var bu katliamlara karşı sessiz kalmayın.”

HDP Amed milletvekili Ziya Pir Silvan ve Şengal direnişlerini selamlayarak sözlerine başladı. “Bugün sizin şahsınızda Ankara’ya seslenmek istiyorum. Siz Kürt halkının direnişini engelleyemezsiniz. Bizi korkutup sindiremezsiniz” diyen Pir 7 Haziran’dan sonra ne değişti sorusunu da sorarak, şöyle yanıtladı: “Değişen hiçbir şey yok sadece hasta ruhlu bir adam başkan olmadığı için savaş ilan etti hepsi bu.”

Binlerce yıldır süre gelen kardeşlik edebiyatını kabul etmediklerini dillendiren Pir, “Ankara sokaktaki gençlerle aramıza mesafe koyun diyor. Bu gençlere söyleyin hendekleri kapatsınlar diyor. Biz de onlara diyoruz ki: Bu sokaklardaki gençlerin istemleri belli bu sistemler yerine getirilmedikçe o hendekler kapatılmayacak. O hendeklerin kapatılması için acil bir şekilde müzakere masasına dönülmesi ve yeni bir sivil anayasanın düzenlenmesi yeterli” dedi.

Silvan’daki her binada keskin nişancıların konuşlandığına dikkat çeken Pir şunları söyledi: “Silvan’da her bina başına diktiğiniz o kelle avcılarını çatılardan çekin. Şehirlerimizde çekilin ve halkımızın öz yönetim hakkına saygı duyun.”

Kitle, konuşmalardan sonra dağıldı. Oryıl civarındaki gençlere polis saldırdı saldırı sırasında polisler zırhlı araçlardan mahallelere rast gele gaz bombası attı.

Türk devletinin Silvan’a saldırısı Amed ile birlikte İstanbul, Ağrı, Bitlis, Adana başta olmak üzere birçok merkezde protesto edildi.

AĞRI

amed11(1)Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde HDP ilçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir’in de bulunduğu çok sayıda kişi, Silvan’da süren devlet terörünü kınayarak halkın direnişini selamladı.

“Silvan’da katliam”, “Farqin ne tene ye” dövizlerinin açıldığı açıklamada AKP ve devlet aleyhine sloganlar atıldı. Grup adına açıklama yapan HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Cevdet Baycan, Silvan’da sokağa çıkma yasağının 10’uncu gününe girdiğine dikkat çekerek, “Kürt halkının kanı ve canı pahasına kazandığı demokratik hakları pervasızca yöntemlerle gasp edilmekte, özgür Kürdün iradesi kırılmak istenmektedir. Biz Doğubayazıt’taki demokratik kurum bileşenleri olarak AKP’yi buradan uyarıyoruz. Bu yöntemler toplumu daha çok kan gözyaşı ve analara acı getirecektir” dedi.
Tüm Kürt halkını Silvan’da yaşananlara karşı birleşmeye davet eden HDP Milletvekili Taşdemir ise baskı politikalarına karşı her zaman direneceklerini söyledi.

BİTLİS

Bitlis halkı da süren saldırılara rağmen Silvan halkının direnişini selamladı. Kurubulak Mahallesi’nde yer alan Toplum Destek Merkezi önünde yapılan açıklamaya HDP Bitlis Milletvekili Celadet Gaydalı, ilçe belediye eş başkanları ve HDP ile DBP yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. “Sokaklardayız, direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz Silvan’la birlikteyiz” pankartını açan kitle, “Biji berxwedana Farqini” ve “Bitlis uyuma Silvan’a ses ver” sloganları attı.

amed11(4)DBP İl Eşbaşkanı Enver Barin, yaşanan katliamlara sessiz kalmanın insanlıktan uzaklaşmak anlamına geleceğini dile getirdi. Barin, gün içinde eylem, akşam saatlerinde ise ışık söndürme eylemleri yaparak var olan ablukayı protesto edeceklerini belirtti.
Barin’in protestolarının yarınki adresinin Norşin ilçesi olacağına dair yaptığı duyuru ile açıklama alkış ve zılgıtlarla son buldu.

ADANA

Adana’da ise Çukurova Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, Silvan için bugün derslere girmeyip kampüsün R1 alanında bir araya geldi. Açtıkları “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız” ve “DAİŞ’e karşı Kobanêleşmeye. Silvan’a ses ver” pankartı arkasında yürüyüşe geçmeye hazırlanan öğrenciler ile onları kamera ile kayıt altına almaya çalışılan polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

amed(4)Polislerin alandan çekilmesi üzerine gerginlik sona erdi. Öğrenciler ise merkez yemekhaneye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP ve ESP yöneticileri de katılarak destek verdi. Sloganlar atılıp, zılgıtlar çekilen yürüyüş sonrası öğrenciler adına açıklama yapan Mekan Ziyanak, “Egemen güçler halkımıza topyekûn bir savaş başlatmıştır halkımıza karşı başlatılan bu savaşa karşı buradan bir kez daha söylüyoruz yurtsever Kürt gençleri olarak direnen halkımızın yanındayız. Onur mücadelesi veren halkımızın direnişi esas alacağımız” dedi.
Kitle sloganlar eşliğinde tekrardan R1 alanına gelip oturma eylemi düzenledi.

ŞIRNAK

Silvan için yine Şırnak’ın Cizre ilçesinde de binlerce kişi bir araya geldi. DBP ilçe binası önünde bir araya gelen kitle, “Farqin ne bi tenê ye” pankartı açarak buradan Hükümet Konağı’na doğru yürüyüşe geçti.
Sık sık “Bijî berxwedana Farqinê” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, esnaflar da zafer işaretleri ile destek verdi. Yürüyüş, Hükümet Konağı’nda son bulunurken binadaki kar maskeli polislerin halka silah doğrultması dikkat çekti.

foto(4)Yürüyüşün ardından konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, devlet güçlerinin gerçekleştirdiği saldırılarla, Kürt halkının iradesiyle ilan ettiği özyönetimleri boşa çıkarmak istediğini belirterek, “Devlet nasıl ki 10 gündür direnen Farqîn halkı karşısında tanklarıyla, toplarıyla istediklerini elde edemiyorlarsa, bilsinler ki hiçbir yerde Kürt halkının iradesini kıramayacaklardır” dedi.

Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ise, “AKP hükümeti faşistçe bir saldırıyla Kürt halkının direnişini kırmaya çalışıyor. Ama şunu herkes iyi bilsin ki Cizre var oldukça, Silopi, Gever var oldukça Farqîn düşmeyecektir” diye konuştu.

İSTANBUL

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Silvan direnişiyle dayanışma çağrısı yaptı. Yaptığı yazılı açıklamada, “Saray’ın başlatmış olduğu Kürt halkına dönük saldırı konsepti bu kez de Silvan’da devam ediyor. Kadınların çocukların açlık ve yoksullukla baş başa bırakıldığı Silvan’da havan toplarıyla evler bombalanıyor, keskin amed(6)nişancılar tarafından evler taranıyor. Kadın, erkek genç yaşlı demeden insanlık katlediliyor” denildi. “Gün Silvan halkı için ayağa kalkma zamanıdır” denilen açıklamada, direnişi hayatın her alanına yaymak gerektiğine vurgu yapıldı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*