Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Bin satılık fabrika, binlerce satılık çiftlik…

Bin satılık fabrika, binlerce satılık çiftlik…

Bankaların son 1 yılda 77 fabrikaya el koyarak satışa çıkardığını, önceki bir haberimizde duyurmuştuk. Bu buzdağının yalnızca görünen yüzü.

Türkiye genelindeki organize sanayi bölgelerinde, binden fazla satılığa çıkarılmış fabrika var. Çoğu krizde iflas etmiş, bir kısmı işgücünün ve kira bedellerinin daha ucuz olduğu yerlere taşınan ya da yatırımlarının karlılığın daha yüksek olduğu sektörlere kaydırılan, binden fazla fabrika… Tümünün işçilerine yol verilmiş, 70 binden fazla işçiyi işsizliğe gömmüş, satılık bin fabrika. Kimisinin makinaları taşınmış veya satılmış, geriye bir fabrika binası iskeleti kalmış. Kimisi, arazisi, makinaları, yönetim binası, misafirhanesi, futbol sahası ile birlikte satılık. Kelepir fiyatına, değerleri yüzde 15 ile yüzde 50 arasında düşmüş biçimiyle, 100 bin lira ile 50 milyon lira arasında değişen fiyatları ile binden fazla fabrika. Kelepir fiyatlarına karşın, alıcıları da pek yok.

Diğer yandan, çoğu ilde ikinci, üçüncü organize sanayi bölgelerinin, binlerce yeni fabrikanın inşaatı devam ediyor. İşte kapitalizm bu.

En çok fabrika binasının satışa çıktığı il İstanbul. İstanbul Silivri, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli, Kartal, Pendik, Esenyurt, Çatalca, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Ümraniye ve Tuzla-Orhanlı’da satılık 164 adet fabrika binası bulunuyor. Satılık fabrikaların başını demir-çelik, makina, tekstil, plastik ve yan sanayi KOBİ’leri çekiyor. İflas edenlerin yanısıra, yatırımlarını Gebze, Çerkezköy, Kıraç’a, yurtdışına kaydıranlar da var. İstanbul’un içinde kalan organize sanayi bölgeleri ise hızla eriyor.

İzmir’de Torbalı, Menderes, Bornova, Tire, Gaziemir, Çiğli, Kemalpaşa, Menemen ilçelerinde toplam 113 adet satılık fabrika binası var. Diğer yandan Torbalı’da 2 bine yakın yeni fabrika inşaatı sürüyor.

Bursa’da Orhangazi, Osmangazi, Nilüfer, Kestel ve Gemlik bölgelerinde 105 satılık fabrika ve fabrika binası var. Fiyatları ise 300 bin liradan başlıyor ve 15 milyon dolara kadar çıkıyor. Tekstil ve otomotiv yan sanayi firmaları, yatırımlarını işgücünün ve maliyetlerin daha ucuz olduğu alanlara kaydırıyorlar. 50’den fazla satılık fabrikanın olduğu Nilüfer’de tekstil ve makine parçası imalatı yapan fabrikaların bir çoğuna kredi veren İş Bankası tarafından el konulmuş durumda.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) ve Muradiye Sanayi’de kapanan ve satışa çıkarılan 41 satılık fabrika bulunuyor. Bir yandan da 100’den fazla yeni fabrika inşaatı devam ediyor.

Tekirdağ ve Çerkezköy’de satılık 48 fabrika binası buluyor. Dünya Halı’nın icra yoluyla Beks Çorap’a satıldı ve Gümüşsuyu Halı da satışa çıktı.Telra Fabrika’sı da satıldı.

Binlerce satılık çiftlik
Satılığa çıkarılan çiftlik sayısında da büyük bir artış var, sayıları binlerle ifade ediliyor. 3-5 dönümden 10 bin dönüme kadar fiyatları 10 bin ile 20 milyon lira arasında değişen binlerce çiftlik. Bazıları yüzlerce baş hayvanı, binlerce meyve ağacı ile birlikte satılıyor.

Alıcı bulamayıp boş yatan da var, yan yana küçük-orta boy çiftlikleri kelepir fiyatına toplayıp, AB fonlarıyla büyük yatırımlara çevrilenler de. Dünya çapında yeni bir gıda krizi kapıyı çalarken, gıda ürünlerinin fiyatlerı hızla tırmanırken, boş yatan tarım arazilerinin alanı da hızla genişliyor. Bazılarında alıcıları tarafından, artık para etmeyen binlerce ağaç sökülüp yerlerine fonların yönlendirdiği başka meyve ağaçları dikiliyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*