Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bilişim Çalışanları Susturulamaz!

Bilişim Çalışanları Susturulamaz!

Facebook , “Bilişimci Mühendis” hesabına girişi engelledi. Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı, BİÇDA, içinde bulunan bir arkadaşımız “Bilişimci Mühendis” ismi ile facebook sayfasında bilişim sektöründen haberleri, BİÇDA’nın faaliyetlerini ve duyurularını, bilişim çalışanlarının işyerlerinde yaşadıklarını, çalışanların gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları ve başka sektörlerdeki benzeri emek haberlerini 1 hafta önceye kadar 3 senedir paylaşabiliyordu. Geçen hafta ise, arkadaşımız facebook hesabına girmek istediğinde önce, bugün direnişlerinin 69. gününde olan Texim işçilerinin emek mücadelesine destek olmak amacı ile paylaştığı resimlerin Texim şirketine zarar verdiği için silinmiş olduğu uyarısını aldı. Daha sonra “Hesap Kapatıldı: Hesabın kapatıldı. Herhangi bir sorun veya kaygın varsa, bununla ilgili SSS sayfamızı buradan ziyaret edebilirsin.” mesajı ile karşılaştı.

Biliyoruz ki, internet ve sosyal medya habere ve gerçeğe erişim konusunda kamuya bir çok olanak sağlamaktadır. Artık internet teknolojisiyle hiç kimsenin hükmü ve baskısı altında olmadan gerçekleri özgürce dile getirebilme imkanlarına sahibiz. Haberleri resimlerle veya videolarla, birinci elden, doğrudan, hatta olaylar yaşandığı anda öğrenebiliyoruz. Karşılığında tepkimizi, destek ve dayanışmamızı hızlı bir şekilde gösterebiliyoruz. Ve şunu da biliyoruz ki; tarih boyunca hep gerçeklerden korkmuş olanlar, eskiden olduğu gibi şimdi de özgürlüklerin peşine düşmüşlerdir. İfade özgürlüğünü kısıtlamak, sansür uygulamak veya hür iradeyi tamamen susturmak gibi bir sürü akıl almaz yola başvurmuşlardır. Facebook’da bu yola başvurmuş, ifade özgürlüğümüzü engellemeye çalışmıştır. Patronların emekçilerin sesinin duyulmasını engelleme çabalarına destek olunmuştur. Bu mesajın anlamı: emek haberleri paylaşarak işçilerin dayanışmasına katkı koymaya çalışan “Bilişimci Mühendis” i susturmak istiyoruzdur. Texim işçilerinin direnişinin duyurulmasından rahatsız olanlar tarafından Facebook “Bilişimci Mühendis”’ i tutsak etmeye çalışmıştır.

Facebook’un bu sansürcü yaklaşımını bilişim çalışanları olarak kınıyoruz!

Bugün artık bilgiye pranga vurulamaz. Günümüz teknolojisi ve internetin amacı olan anonimlik, hız ve paylaşım kültürü, hiçbir şekilde sansür kültürü ile bir arada var olamaz. Bilginin ve haberlerin özgürce paylaşılması yenilikçiliğin ve ifade özgürlüğünün de anahtarıdır. Hiçbir sansür, firewall, phorm veya echelon benzeri aygıt, aklı çalışan, soru soran bireyin bilgiye ulaşmasını engelleyemez. Yüzde yüz güvenlik, kitap yakma, sansür devri tarihe karışmıştır. Bir SMS’in dünyanın öbür ucuna göz açıp kapamadan ulaştığı günümüzde , sömürü ve baskının araçları tükenmeye yüz tutmuştur ve sansür beyhude bir çabadır.

Güneş balçıkla sıvanmaz, bilişim çalışanları susturulamaz!

Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*