Anasayfa » BASINDAN » Bilişim Çalışanı Özgür Olmadan Yazılım Özgür Olmaz!

Bilişim Çalışanı Özgür Olmadan Yazılım Özgür Olmaz!

İnsanın ürettiklerinin ortak bir zekanın ürünü olduğunu, tüm bilginin birbirinden beslenen devasa bir kaynak olduğunu düşünsek de işyerlerimizde dünyayı hırsla yemeye hazır canavarların kurduğu mağaralara tıkıştırılmış olarak, kapalı bileşenleri kullanmaya devam ettik. Derken özgür yazılım akımı, tüm hızıyla dünyayı sardı. Buna bağlı iş modelleri gelişti ve artık ciddi tercihlerden biri haline geldi. Bu akım sayesinde biz de yavaş yavaş bu araçları kullanmaya başladık.

Özgür yazılım kullanmanın bilişim emekçisine sunduğu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

1. Yazılım mimarisi tasarımı (architectural design) kullanabilme imkanı.

2. Yaygın bir teknoloji kullanılıyorsa, uygulamaya sokma şansı.(Bakınız python, php v.b.)
3. Hazır kütüphanelerin çokluğu.
4. İşin denetlenmesi aşamasında, kodu yazanlardan başka denetleme merci olmaması. Eğer emekçi, iş süreçlerinin denetlenmesi için kullanılan tekniklere, PMP, SCRUM vb. gibi, tepesindekilerden daha çok vakıf olursa denetleme merci durumuna gelebilir.
5. Yazılım geliştirirken ve sorunları çözerken destek alabileceğimiz ortamların fazlalığı ve buralara rahat erişim imkanı.

Özgür yazılım kullanımının nasıl artırılacağı konusunda çok şeyler duyuyoruz, ancak bir kaç gönüllünün karar verici makamlara yükselmeleri dışında dişe dokunur bir gelişme göremiyoruz. Peki kullanımı artırmak için yapılabilecek bir şey yok mu? Belki değişik teklifler gelebilir ama dolaylı bir yol öneriyoruz.

Biz, özgür yazılımcı profilini tanımlarken, yazılım seçerken özgür olanları seçme eğiliminde olan kişiyi ifade ediyoruz. Oysa bilişim sektöründe karar verici makamlara yükselen kişilerin profilleri genellikle bizim yukarıda bahsettiğimiz özgür yazılımcı profiline uymuyor. Bu nitelikte yöneticilerin sayısı çok az. Sayının azlığı aslında yöneticilerin sonradan özgür yazılımcı yapılamadığını da gösteriyor ve böylece doğrudan fetih yolları bizlere kapanıyor. O zaman bahsettiğimiz dolaylı yol nedir?

Bu yollardan biri kendi alanımızda üretim yapmak istediğimiz bir açık kaynak projesine katılmaktır. Şirketlere baktığınızda, çalışan çoğu “coder”‘ın zaten “committer” olduğunu görürsünüz. Bu döngü arttıkça, sizi yetenekleriniz nedeniyle seçmek isteyenler artacağı gibi, sizin de istediğiniz teknolojiyi empoze etme şansınız artar.

Olmazsa olmaz asıl yol ise bilişim emekçisinin ürettiğine sahip çıkması, hakkını savunması, üretiminin kontrol ve denetleme mekanizmalarını ele geçirmesidir. İş yerlerinde bunu yapabilmek için örgütlenmesi ve kendine alanlar yaratmasıdır.

Cehaletle akıl arasındaki savaş hala sürüyor ve bizler haklarımızı savunmak, insanca yaşamak için uğraşmaya devam ediyoruz. Üretim araçları kamulaştırılmadan, ortak toplumsal refah için üretim yapılmadan, işçiler kendi yönetim pratiklerini ortaya koymadan, kısaca sınıfsız bir toplum inşa edilmeden yazılımcılar özgür olamaz. Bunun için diyoruz ki “Bilişim çalışanı özgür olmadan, yazılım özgür olmaz”.

bilisimcalisanlari.org

Bir yorum

  1. Ozgur yazilim, IT camiasinda kaliplasmis sekilde kullanilan bir kavramdir. Bu kavramin halihazirda bir tanimi bulunmaktadir, yazilimin herhangi bir kimsenin mulkiyeti olmasina olanak tanimayacak sekilde lisanslanmasini ifade etmektedir. Yazinizda anlatilmak istenenlerin ozgur yazilimla bir ilgisi bulunmamakta, mevcut bir kavrama ben bu kavramdan sunu anladim diyerek anlamlar yukleyip bunlari tartismaniz yanlistir. Ornegin post-yapisalcilik budur diye kafaniza gore bir tanim yapiyor musunuz? Ozguryazilim icin de bu gecerlidir. Ilgili kaynaklari okumanizi oneririm. Yazinizdaki teknik icerikli kisimlarin da ne yazik ki bir tutarliligi bulunmuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*