Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Biçda eğitim ve dayanışma etkinliklerine yeni 10 haftalık programla başlıyor

Biçda eğitim ve dayanışma etkinliklerine yeni 10 haftalık programla başlıyor

Bilişim Çalışanları Dayanışma Ağı (BİÇDA) Facebook sayfasından 6 Mart Pazar Günü başlayacak  beyaz yakalı işçilerin eğitim ve atölye şeklinde yapacağı 10 haftalık etkinlik programını içeren bir duyuru yayınladı.

Duyuru;
“Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba, Biçda olarak geride bıraktığımız 10 haftalık eğitim sürecinin artılarını eksilerini uzunca tartışma fırsatı bulduk, aramıza yeni katılan arkadaşlar oldu ve bu yeni etkinlik programının farklı iş yerlerinde ücretli çalışan arkadaşların ortak çabası sonucu oluşturduk.

 

586_nBundan önceki  2015 Ekim ayı itibariyle başlayan 10 haftalık etkinlik programımızda C#, Yazılım Test ve Kalite, PC donanım sorunları ve çözümleri konularında teknik eğitimler vermiştik. Bir önceki dönem etkinliklerinde bulduğumuz zengin tartışma ortamı sonunda bizim bazı fikirlerimizde yeni döneme dair bir birikim oluştu. Bundan sonraki yazılım dillerini kullanıcının güvenliğini ve bilgi alma hakkını önleyen yazılımların dilleri yerine  yazılımcıların paylaşma ve topluluklaşmasını sağlayacak özgür yazılım dillerine ağırlık vereceğiz.

Bizim dünyamız satılık değil!

Kafeinden başımız dönmesin, kolaycılık ve konforculuk bir yere kadar; artık etrafımıza bakalım, sadece iyi kod yazmak ve kendimizi iyi projelerle pazarlama fikrini aklımızdan çıkaralım, kendimizi  çok yönlü geliştirelim, bilgimizin gücüyle arkadaşımızı ezmeye çalışmayıp, yazıp çizdiklerimizin gösteriş unsuru haline gelmesine izin vermeyelim. Büyük emekler harcadığımız işimizin,üretimimizin değerini bilip emeğimize sahip çıkmak için çabalayalım. Çünkü birbirimizden başka hiçbir şeyimiz yok.

Son süreçte bir çoğumuz iş değiştirmek zorunda kaldı, kimimiz işten atıldı. Sürekli iş yoğunluğu ve stres bir çoğumuzun mutsuz ve berbat bir yaşam sürmesine neden oluyor, bu da yetmezmiş gibi şimdi yüksek ücretleri tamamen tasfiye edecek kiralık işçi yasası da meclisten çıkmak üzere. Yeni dönem etkinlik programımızda tüm bu sorunlara da yer vermek gerektiğini düşündük.

Bizi yoksullaştıran, inisiyatifsizleştirip kafesleyen kölece çalışma şartlarına karşı sadece kendini korumaya çalışan değil yeni bir dünya ve yaşama ihtiyacı olan insanlarız. Bizim dünyamız  satılık değil, bizim dünyamız bize ait.

Eğitimler bize bir şeyler öğretiyor!

Eğitimlerimizde kendimizi  sadece teknik olarak değil, diğer bilişimci arkadaşlarla sohbet ederek, deneyim paylaşarak, dostluklar kurarak ve  dayanışarak iş yerlerinde mobbing, hak gaspları, baskı, sömürü,  taciz ve kölece çalışma sistemine karşı  uyanık olmamız açısından da geliştiriyoruz. Şimdi baş belası kiralık işçilik yasası meclisteyken, çok kısa süre sonra yüksek ücretlilerin tasfiye edildiği ve ucuz işçilerin vitrine konduğu  bir bitkisel yaşama dönme tehlikesiyle de karşı karşıyayız.

Eğitimler  Ücretsiz çünkü paylaşıyoruz!

BİÇDA etkinlikleri ücretsizdir.  Biçda kar amacı gütmeyen, hayırsever bir kurum değildir. Biz bilişim çalışanlarını proje, statü, başarı edimi gibi bizi kariyerist ve girişimciliğe sevk etme hayalleriyle yiyip bitiren, paylaşma dayanışma yetimizi para haline getirip bizi yalnızlaştırıp makineleştiren kapitalist sistemden hiçbir şeyi devralmamayı seçtik.  Bu yüzden eğitim etkinlikleri tamamen iş yerlerindeki arkadaşların ortak dayanışma ve yüksek paylaşma gönüllüğüne, zaman ve mekan üzerindeki ortak emeğine dayanmaktadır.

Yeni dönem eğitim programımız aşağıdaki gibidir.

  Tarih

  Konu

  6 -13-20 Mart

  Bilgisayar Temelleri – Network ve Sanallaştırma Eğitimi

  27  Mart

  HTML,CSS , BootStrap

  3 Nisan

  İş Hukuku Paneli

(İşe girerken, işten çıkarken, işten çıkarılınca ne yapmalıyım?

Kıdem ve ihbar tazminatı nedir? Kıdem tazminatı fonu nedir?… vb )

  10-17-24 Nisan

  PHP Eğitimi

  8 Mayıs

  Mobing Paneli

  15 Mayıs

  Temel Photoshop Eğitimi

  22 Mayıs

  Freelance Çalışma ve Kiralık işçilik Paneli

 

Ayrıntılı programlar için internet sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz…

twitter: @bicda – facebook.com/bicda – [email protected]

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*