Anasayfa » GÜNDEM » Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi 6 Aylık Raporu Sundu

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi 6 Aylık Raporu Sundu

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi 1 Ağustos Cumartesi saat 11.00’de Ülkemizdeki 6 aylık Biber gazı kullanım raporunu İHD istanbul şubede gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile paylaştı.

Ölümcül bir silah olan Biber Gazının yasaklanması için 2 yıldır kampanya yürüten inisiyatif bu kimyasal silahın hangi ilde hangi gün ne kadar kullanıldığını ve ne tür yaralanmalara yol açtığını açıklıyor.

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube eş Başkanı Selin Top, TTB adına Dr. Ali Çerkezoğlu, İnsan hakları Derneği adına Kıvanç Sert ve İnsan Hakları Vakfı adına Ümit Efe’nin katıldığı basın toplantısında açıklamayı  İnisiyatif adına Selin Top okudu.

Okunan Basın açıklaması ve 6 aylık rapor özetinde;

Bombalarla gencecik insanların katletildiği, polis şiddetinin biber gazından doğrudan ateşli silahla ölümlere doğru evrildiği bu günlerde yaşanan tüm bu devlet şiddetini kınayan ve bomba, mermi ya da biber gazı ile insanların ölümüne yol açan katliamcı yaklaşımı teşhir eden açıklamada;  2015’in ilk 6 ayında 24 ilde 102 gün kimyasal silah olan biber gazının kullanılmış olduğu ve en az 8’i çocuk olmak üzere 187 kişinin yaralandığı belirtildi. Biber gazı kullanımının ülkemizde son 6 ayda yarattığı tahribata dair somut bilgiler paylaşıldı.

2015 İlk 6 Ay Raporu;

OCAK
Ocak ayında Siirt 2 gün, Şırnak 2gün, Ankara, Mardin, Adana, Diyarbakır da halka emniyet güçleri tarafından toplam 8 gün kimyasal silah kullanıldı. Ocak ayında 82 104 kişi kimyasal silahın etkilerine direk ya da dolaylı maruz kaldı.
Ocağın 19 da Şırnak da askere taş atan çocuklara kimyasal silahlarla müdahale sırasında atılan fişeklerden biri 14 yaşında ki Z.T. yi kafasından vurdu.

22 Ocak Siirt de bir evin içine atılan fişek sonucu 5 çocuk hastaneye kaldırıldı. Ay içerisinde 6 kişinin yaralandığı tespit edildi.

ŞUBAT

Şubat ayında Mersin 3 gün, Ankara, Şırnak, Erzurum ve Adana 2 gün, 15 il de 756 889 kişi kimyasal silahın etkilerine direk ya da dolaylı maruz kaldı. 15 Şubat da Van ve Diyarbakır’ın 4 ilçesi; Şırnak’ın 3 ilçesi; Hakkâri, Siirt ve Mardin’in 2 ilçesi; Ağrı, Muş, Urfa, Mersin, Adana ve Erzurum da yaşayan 641 889 kişi kimyasal silahın etkilerine direk ya da dolaylı maruz kaldı.

Ay içerisin de 3 ü polis 15 kişinin
yaralandığı tespit edildi.

15 Şubat Adana da yoldan geçen askeri konvoya taş atan çocuklara kimyasal silahla müdahale eden askerler 14 yaşındaki İ.Z. kafasından gaz fişeğiyle vurdu.

Şubatın 15 inde Diyarbakır da protesto gösterisine müdahale eden kolluk kuvveti 29 yaşındaki Ramazan İnanç kafasına gaz fişeği isabet etti.
26 Şubat Şırnak’ın Konak Mahallesinde kolluk kuvvetleri keyfi şekilde kimyasal gaz kullanımında 11 yaşındaki S.A. göğsünden fişekle vurdu.

MART
Mart ayında İstanbul 5 gün, Ankara 2 gün 7 il de yaşayan 197 694 kişi kimyasal silahın etkilerine direk ya da dolaylı maruz kaldı. Mart ayında toplam 3 yaralanma tespit edildi.

16 Mart da Van gölü Anadolu Meslek Teknik Lisesi’ni basan polislerin okula ait güvenlik kameralarına el koymaya çalışmasına tepki gösteren çocuklara müdahalede16 yaşındaki D.Y. kafasından fişekle vuruldu toplam 14 öğrenci yaralandı.

24 Mart İstanbul’da sabah yapılan ev baskınlarını protesto eden mahalle sakinlerine yapılan müdahalede 14 yaşında ki D.G. kafasından gaz fişeğiyle vuruldu.

NİSAN
Nisan ayında 7 ilde 6 gün kullanılan kimyasal silahın etkilerine 39 800 kişi direk ya da dolaylı maruz kaldı.

Iğdır da ayın 6’sında Asri Mezarlığı’na varan gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahalenin ardından 2 yurttaş çeşitli yerlerine isabet eden gaz kapsülleri sonucu yaralandı.

Sivas da ayın 29’unda öğrenciler yurt bahçesinde bekleyen ırkçı bir grubun taşlı sopalı saldırısına maruz kalırken, olay yerine gelen polis de öğrencilere biber gazı ile müdahale etti. Yaşanan ikinci saldırıda 5 öğrenci vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.
Adana da ayın 17’sinde Polisin adliye girişinde kurduğu barikat da bekleyen avukatlara biber kimyasal gazı sıktı.

MAYIS
Mayıs ayında 11 ilde İstanbul da 3 gün toplam da 11 gün kullanılan kimyasal silahın etkilerine 311 881 kişi direk ya da dolaylı maruz kaldı. Festivallere, açıklamalara ve protesto yürüyüşlerine yapılan müdahalelerde 135 kişi yaralandı.
Mayısın 7 sinde Batman Üniversitesinde öğrencilerin üniversite rektörlüğü ile üniversitede konuşlandırılan polislere dair sıkıntılarına dair yapılan görüşmenin ardından rektörlük binasında çevik kuvvet görüşmeden çıkan öğrencilere kimyasal gazla müdahale etti.

Mayıs’ın 18 de İstanbul Sultangazi ilçesinde akşam saatlerinde protesto yürüyüşünün ardından etrafa atılan gaz fişeği 2 aylık bebeğin kafasına isabet etti. Bebeğin babası Mehmet Müslim S., o anları şu sözlerle anlattı: “Yaklaşık bir saat kafede oturduk. Ve ortalık sakinleşince dışarıya çıktık O sırada Akrep tipli zırhlı araç, yoldan geçerken biber gazı sıktı. Çocuğuma gaz fişeğinin isabet ettiğini panik halinde fark etmemiştim önce. Ancak, yürümeyi kesip, durduğum zaman baktım ki çocuğum kanlar içinde”. Ayın 20 sinde Hakkari de cenazeye müdahale eden polis 14 yaşındaki F.Ö. başından fişekle vuruldu.

Ayın 30 da Şırnak daki festivale müdahale eden polis yoldan geçen arabayı fişekle vurdu.

Mayısın 20 sinde Hakkari de cenazeye müdahale eden polis 14 yaşındaki F.Ö. gaz fişekle yaraladı.

Mayısın 31 inde Şırnak festivaline müdahale eden kolluk kuvvetleri yoldan geçen arabayı gaz fişeğiyle vurdu.

1 MAYIS İSTANBUL
İstanbul Valisi Vasip Şahin 1Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarını Taksim’e kapatmak için Avrupa yakasındaki meydana çıkan yollar trafiğe kapattı. Taksim Meydanı ve çevresi polis ablukasına alındı. Toplu ulaşım Metrobüs: Hacıosman-Yenikapı hattı Metro ve Vapurların seferleri durduruldu. Taksim Meydanı’na yürümek isteyenlere karşı toplam 39 bin polis ve kolluk kuvveti onlarca TOMA görevlendirildiği belirtildi.

Hukukçularımızdan edindiğimiz bilgilere göre 1 Mayıs günü gözaltına alınan kişiler, ters kelepçe uygulaması, coplu saldırılar, tekmeleme ve çeşitli biçimlerde darp edilme gibi ağır muamelelere maruz kalmışlardır. Polis araçları ve karakollar açık işkence hanelere dönüştürülmüştür.

Polis araçlarının büyük çoğunluğu otobüslerden oluşmuş, gözaltına alınan kişiler bu araçlarda uzun süre ters kelepçeli olarak bekletilmişlerdir. İnsanların su ve yemek gibi temel.

1 Mayıs günü sonunda 126 yaralanmanın 4ü kafa travması,1i kulak kesiği, 1i kol kırığı, 6sı plastik mermi, 20 si gaz fişeği yaralanması ve solunum rahatsızlığı şikâyeti tespit edildi. Gözaltına alınan 408 kişinin de gözaltına alınırken, gözaltı araçlarında veya gözaltı merkezlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları ileri sürüldü.

Gün boyunca grupların toplanarak bir araya gelmesine izin vermeyen
polis ekipleri, pek çok yerde gaz bombasıyla saldırıda bulundu. İstanbul’un Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ilçeleri ve 26 Mahallesi kimyasal gaza maruz kaldı.

Bakırköy ilçesi Osmaniye Mah Çoban Çeşme Sok AVM Marmara Forum, Şair Nedim Cd, İncirli Cad ve E-5 yolu Şişli ilçesi Paşa, Feriköy, Eskişehir, M.Şevket Paşa, Fulya, Teşvikiye, 19 Mayıs, Gayrettepe, Yayla Mahalleleri , Şişli Kaptan Paşa Mahallesi Okmeydanı Araştırma Hastanesinin önünde toplanan kişilere plastik mermi ve gaz fişeğiyle müdahale edildi.

Beşiktaş ilçesi Dikilitaş, Abbasağa, Balmumcu, Sinanpaşa, Vişnezade,Muradiye ve Cihannuma Mahallerine toplanan kişilere plastik mermi ve gaz fişeğiyle müdahale edildi.

Mavi çizgi trafiğe kapatılan yollar. Açık Mavi bölgeler gün boyu kimyasal silahların kullanıldığı bölgeler.

HAZİRAN

Haziran ayında 10 ilde 17 gün kullanılan kimyasal silahın etkilerine 1 801 833 kişi direk ya da dolaylı maruz kaldı. İstanbul, Hakkari 3 gün; Diyarbakır, Mardin ve Şırnak 2 gün kimyasal gaza maruz kaldı.
Ayın 4 ünde Erzurum da seçim mitingine müdahale sırasında yoğun kimyasal gazdan etkilenen 45 yaşında ki Mehmet Temel kalp krizi geçirdi.
Haziranın 5 in de Diyarbakır da düzenlenen seçim mitinginde polis mitinge katılanlara TOMA ile müdahale etti.
Haziranın 28 inde Hakkâri de Polisin rasgele attığı gaz bombalarından biri eski cezaevi kavşağındaki apartmanın 5’inci katında oturan Karataş ailesinin evine girdi. Gece 23.00’da yatak odasının camını kırarak içeri giren gaz fişeği, 25 günlük İrem bebeğin beşiğine düşerek odayı gaza boğdu. Gaz fişeğinin odaya girmesi esnasında şans eseri odada bulunduklarını ve bebeği alarak odadan kaçtıklarını belirten baba Abdulahamit Karataş, hastaneye kaldırdıkları İrem sabaha kadar müşahede altıda tutuldu.
Haziranın 29unda Şırnak da Polisler tarafından rastgele atılan biber gazları, içerisinde kadın ve çocukların olduğu bir yolcu otobüsünün içine düştü. 2’nci Cadde üzerinde bulunan çarşı merkezine atılan gaz bombalarından biri Y.B. (17) isimli çocuğun kafasına isabet etti. Yurttaşlar tarafından hastaneye kaldırılarak ilk müdahalede bulunulan çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

2015 yılının ilk altı ayında Türkiye de 24 il 102 gün kimyasal silah kullanıldı. Kolluk kuvvetlerin müdahaleler sırasında 8 i çocuk 8i polis toplam 187 kişi yaralandı.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*