Anasayfa » GENÇLİK » Beytepe faşistlere meydan okuyor

Beytepe faşistlere meydan okuyor

Hacettepe Üniversitesi’nde günlerden beri meydana gelen afiş yırtma, bildiri dağıtan devrimcilerin ayak ucuna bıçak atmak suretiyle tehdit etme, “Hocalı Şehitlerini Anıyoruz” isimli etkinliği gerçekleştirerek ırkçı- şoven söylemler dillendirme ve devrimcilere saldırma gibi eylemleri gerçekleştirmeye yeltenen faşistlerin bu yaptıklarını tüm üniversite öğrencilerine duyurmak için ve “Beytepe biz devrimcilerindir” demek için bir yürüyüş gerçekleştirdik.

Yürüyüşe çok sayıda öğrenci ve öğretim görevlisi katıldı. Yaklaşık 500 kişilik kitle Beytepe yerleşkesindeki Edebiyat Fakültesi A kapısının önünde toplandı ve “Türk, Kürt, Azeri, yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme geçit vermeyeceğiz “, “Beytepe bizimdir bizim kalacak”… sloganlarıyla yemekhane önüne ve oradan da rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti. Rektörlük önünde basın metni okundu. Rektör Murat Tuncer’e Hacettepe Üniversitesi’nin devrimci öğrencileri olarak gereken cevap şu sözlerle verildi:

“Okulda yaşanan bu saldırılar açık bir şekilde gösteriyor ki provokasyondur. Rektörlük konu ile ilgili açıklama yaptığında öğrencilerden, üniversitede demokrasiden yana değil, faşistlerden yana olduğu görülmüştür. Üniversite bileşenleri ile yapılan toplantıda oy birliği ile kabul edilen yönergede ırkçı söylemlerle düzenlenen etkinliklere üniversite tarafından izin verilmeyeceği yazmasına rağmen yönetim bunu uygulamamıştır. Rektör eğer gerçekten demokratik ortamı kurmaya çalışıyorsa toplantılarda alınan bu kararlar işletilmelidir.

Üniversitedeki demokratik ortamı bozmaya çalışanlar ise kendisini diğer tüm ırklardan üstün sayan ve kendisinden başka görüşü yok sayan faşistlerdir. Üniversite yönetimi bir de bunun üzerine bir de faşistleri korumuş, üniversitesine sahip çıkan bizlere soruşturma açacağını ilan etmiştir. Rektörlüğü uyarıyoruz. Biz de buradan ilan ediyoruz. Üniversite yönetiminin yapmaya çalıştığının farkında olan öğrencileriz. Üniversite yönetiminin bizlere soruşturma açması kendi hukukuna dahi uygun değildir, siyasidir. Siz ne kadar faşistlere çanak tutuyor olsanız da biz üniversitesine sahip çıkan öğrenciler olarak okulumuzda herhangi bir provokasyona izin vermeyeceğiz. Bizler insanlık onurunu savunanlarız. Hocalı’da Azeri, Agos Gazetesi önünde Ermeni, Uludere’de Kürt, Filistin’de Arap ve Srebrenitsa’da Boşnak olanlarız. Faşizmin kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımadığını biliyoruz. Ve hepsinden önemlisi üniversitemize sahip çıkıyoruz.

Üniversite yönetimini gerçekleri açıklamaya çağırıyoruz. Rektörlük derhal sitede yayınladığı açıklamayı geri çekmeli ve bir özür açıklaması yapmalıdır. Açılacağını ilan ettiği soruşturmaları durdurmalıdır. Eğer demokratik, bilimsel bir üniversite yaratmak istiyorsa faşizme karşı tavır almalıdır.”

Rektör Murat Tuncer’in “misafirlerim” dediği faşistlerin temsili resmi rektörlük kapısı önüne bırakıldı – özlemiştir Murat Tuncer (!) diye. Ve son sözü devrimciler haykırdı “Bu böyle sürerse bu kadarla da değil, üç katı olarak, beş katı olarak, çoğalarak geleceğiz ve seni o koltuğundan alaşağı edeceğiz.” Beyazıt Marşıyla, Gündoğdu’yla ve sloganlarla Beytepe’yi inleterek yürüdük hep birlikte meydana. Ve dağıldığımızda gördük ki bizim karşımıza çıkma cesaretini gösteremeyecek kadar aciz olan faşistler afişlerimizi yırtmıştı. Bunun hesabını da soracağız. Beytepe bizimdir, bizim kalacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*