Anasayfa » GENÇLİK » F tipi Üniversite İstemiyoruz!
Hacettepe Üniversitesi öğrencileri bir taraftan TGB çetesine anladıkları dilden cevap verirken diğer taraftan yemekhane, ulaşım sorunları ve okuldaki polis ve ÖGB baskılarına karşı sürdürülen imza kampanyası sonucunda toplanan imzaları rektörlüğe vermek ve “Özgürlük Günleri” nin çağrısı yapmak için eylemdeydi.

F tipi Üniversite İstemiyoruz!

15 Aralık günü Beytepe’de toplantı yapmak isteyen TGB (Türkiye Gençlik Birliği) çetesi ve bu toplantıya engel olmak isteyen devrimci – yurtsever öğrenciler arasında arbede yaşandı. Devrimci öğrenciler saat 17.00’de toplantının alınacağı salonun önüne geldiler. Burada demir çubuk ve sopalarla bekleyen TGB’lilere müdahale edildi. Yaklaşık bir saat boyunca salonun önünden ayrılmayan devrimci-yurtsever öğrenciler tarafından toplantı dağıtıldı. Uzun süren bekleyişten sonra ÖGB ve sivil polislerin koruması altında TGB’liler gizlice dışarı çıkarıldı.
16 Aralık günü ise, Özgür Beytepe İnsiyatifi saat 12.00’de iki haftadır başta stant yasağı olmak üzere Hacettepe öğrencilerinin yemekhane, ulaşım sorunları ve okuldaki polis ve ÖGB baskılarına karşı sürdürülen imza kampanyası sonucunda toplanan imzaları rektörlüğe iletmek ve orada bir basın açıklaması düzenlemek için kütüphanenin önünde toplandı. Önce yemekhane ve kafelere gidilerek Özgür Beytepe İnsiyatifi’nin amacı ve yaptığı çalışmalar anlatılarak öğrencileri eyleme çağırmak amacıyla ajitasyon yapıldı.
Daha sonra toplanan öğrenciler sloganlarla Rektörlük Binası’na doğru yürüyüşe geçtiler. Burada bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında şu noktalara değinildi:
“Üniversitelerimiz YÖK’ün 29 yıldır yarattığı karanlıkta gün geçtikçe daha da çürütülmeye çalışılıtyor.

Her üniversitede olduğu gibi Hacettepe Üniversitsi’nde de sorunlarımız bitmek bilmiyor. Hergün metrelerce özel otobüs kuyruklarında beklerken balık istifi ulaşım yapmak zorunda kalıyoruz. Öğrenci belgesi, transkript gibi belgelere her defasında para ödemek zorunda bıraklıyoruz. Eğitimimiz için ayırılması gereken bütçe, tanesi 1500 TL olan kameralara ayrılmasından her hareketimizin saniye saniye kayıt altına alınmasından rahatsız oluyoruz.
Son dönemde kendisine “En ileriye, en yeniye” sloganını seçen Hacettepe Üniversitesi’nin ileri anlayışının üniversite bileşenlerine nelere mal olduğunu görüyoruz. Sorunlarını dile getiren, haklarını arayan ve onlara sahip çıkan öğrencilere yapılan uygulamanın antidemokrtaik olduğunu söyleyen, öğrencilerine sahip çıkan akademisyen ve üniversite emekçilerine açılan soruşturmalara hergün bir yenisi ekleniyor. Stand açtıkları için Eğitim-Sen’li 6 idari personele, kampüse giren çevik kuvvetin önüne geçerek öğrencilere uygulanacak şiddeti engelledikleri için ise 2 akademisyene soruşturma açılıyor.
Bu uygulamalar sadece Hacettepe Üniversitesi’nde yaşanmıyor. Geçtiğimiz hafta Ankara Üniversitesi’nde, dün ODTÜ’de yaşananlar üniversitelerde yapılmak isteneni gözler önüne seriyor.
Burada bir kez daha haykırıyoruz; ne soruşturmanız, ne ÖGB’niz, ne polisiniz ne gazınız bizleri yıldırmaya yetmeyecek! Bizler bu kararlılıkla mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz.
Üniversitelerde asıl söz hakkı olanlar bizleriz! Üniversitede biz öğrencilerden ayrı alınan hiçbir kararı kabul etmiyoruz! Söz, yetki, karar hakkımızı istiyoruz, alacağız!”
Eylem boyunca sık sık “YÖK, polis, soruşturmalar; bu abluka dağıtılacak.”, “F tipi üniversite istemiyoruz.”, “Eğitim hakkımız engellenemez.”, “Baskılar bizi yıldıramaz.” sloganları atıldı.
Ardından burada, “Halkın Takımı Beşiktaş” adlı tiyatro grubu “Çocuk muyuz Biz?” adlı oyunlarını sergiledi. Sonrasında toplanan imzalar rektörlüğe iletilmek istendi. Ancak rektörlük öğrencileri muhattap almadığını söyleyerek görüşmeyi reddetti ve toplanan imzalar öğrenciler tarafından rektörlüğe teslim edildi.
Daha sonra Edebiyat Fakültesi’ne geçilerek burada stant açıldı. Özgür Beytepe İnsiyatifi’nin 21-22-23 Aralık tarihlerinde düzenleyeceği “Özgürlük Günleri” nin çağrısı yapıldı.

Hacettepe DPG

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*