Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Beyteks fabrikası kapandı

Beyteks fabrikası kapandı

Beyteks fabrikasında Bank Asya ya TMSF tarafından el konulmasıyla birlikte, büyük sermaye sahipleri arasındaki tepişmenin krizini yaşadı.

Son dönemde Beyteks patronunun bankayla arasındaki işbirliğinin sekteye uğramasıyla finans ve üretim krizi iç içe geçti.

Beyteks işçileri her şey yolundaymış gibi gösterilen fabrikanın durumunu daha önceden sezerek, sermayesini korumaya, başkaca anlaşmalara ve ortaklıklara yönelen patronu durdurmak için yakın zamanda fabrikanın önünde eylem yapmıştı. Patron, işçilerin artan öfkesini dindirmek için sorunu çözmekte olduğunu söyleyerek oyalamış,“yıllık izinleri gelenleri izine çıkarıyoruz” demişti.

10994636_1584781838406596_1158643366_n

Patronun sorunu çözüyoruz demesinden sonra işler düzelmedi.  Beş bin kişinin çalıştığı sadece bir fabrikada son dönemde 20 işçi kaldı, kalan işçiler işlerini ve paralarını almadan gitmeyeceklerini söylediler.

İşçilerin örgütsüz olmasından faydalanan patron maaş ve güvence bedellerini aksattı. Fabrikanın elektrikleri kesildi, borçları ödenmedi… Bugünse fabrika tümden kapandı. Fabrika kapanmadan önce işçilerin bir araya gelmesini engellemek için patronun bir çok işçiyi izine çıkarması ve yavaş yavaş çalışan sayısını azaltması kaçışa zaman yaratmak için kapitalist bir kurnazlıktı. Fabrikada ise her bir çalışana herhangi bir mesai ve belirledikleri statü farkını bile gözetmeden 500’er lira gibi para ödeyip fabrikanın tekrar açılacağını söyleyip işçileri evlerine gönderdiler.

Çalışarak yıllardır emek vermiş, Beyteks patronlarına prestij kazandırmış, bir çok il ve ilçede fabrika açtırarak zengin etmiş olan işçiler, bugün yıllardır biriken tazminatlarını dahi alamadılar. Şimdiyse işçilerin öfkesi fabrikanın yeniden açılacağı umuduyla soğuruluyor.

Ceyhan şehir merkezindeki bazı liberal gazete ve yazar çevreleriyse durumu abartı düşüncelerle boyayarak, duygusal ajitasyona vardırıyor. Fabrikanın Ceyhan’ın atan nabzı olduğunu ve işçilere ekmek verdiğini söyleyerek kaçmakta olan patronun entrikalarını gizleyerek asıl olarak işçilerin tazminat gibi diğer çalınan haklarını ve daha öncesinden kuralsızlaşmış, güvencesizleşmiş kölece çalışma koşullarını unutturuveriyorlar.

Daha önce söylediğimiz gibi işçiler patronun entrikalarına karşı durabilmek için işçi komite ve kriz kurulları oluşturarak emeğini ve işini sınıf bilinçli, örgütlü mücadele vererek ancak savunabilir…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*