Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Beyteks işçileri oturma eylemine devam ediyor

Beyteks işçileri oturma eylemine devam ediyor

Beyteks fabrikası kapandıktan sonra paralarını alamayan işçiler, sosyal medyadan bugün saat 11:00’de örgütlenerek fabrika önüne  aileleriyle birlikte eylem yaptı. Eylemci işçiler haklarının teslim edilmesi ve fabrikanın hemen açılmasını istiyor. Ceyhan’da çok zor şartlarda işsiz yaşayan işçiler, umudunu bu fabrikaya bağlamış vaziyette. Beklenti içindeki işçilerin çoğu, evine ekmek götüremediğini söylüyor.

Daha önceleri sorun yok diyen iki yüzlü patronsa, fabrikanın önüne diktiği polislerinden güç alarak, işçilerin eylemi üzerine sert tehditlerde bulunup”ayıp sizin yaptığınız” diyerek azarlıyor ve “fabrika açılana kadar günübirlik işlerde çalışın” diye talimat yağdırıyor. Patron üstüne üstlük yavuz bir hırsız gibi işçilerin eylem yapmasını, işsizleşen işçileri açacağını iddia ettiği fabrikaya almayacağını söyleyerek tehdit ediyor. Fabrika açıldıktan sonra bir çok işçiyi gözüne kestirdiğini ve kovacağını söylüyor.

Ceyhan’da ve birde İlbeyli fabrikasında çalışmak kapitalist köleliğin ite kalka şeklidir. İlçedeki işsizlik ve yoksulluktan  yararlanan  patron, işçilere karşı aslan kesilir. İki dudağı arasında işçilerin alınıp atılması gerçekleşir.  İşçi güvenliğinin olmadığı bu fabrikada bir çok işçinin parmağı makina arasında kalmıştır. İlbeyli fabrikasını büyüten bir çok yoksul işçinin emeği ve kanıdır. İşçilerin öfkesine sebep olan patron ve onun çıkarlarını koruyan devletidir.

Yemeklerinden içme suyuna kadar en kötü şartlarda çalışmak zorunda kalan işçiler, bugün çok kötü şartlara sahip olan o fabrikada çalışmak zorundalar.

10407989_625974764199966_788928996628689090_n 11017049_625974937533282_4083138001231934231_n

İşçilerin emeğini ve ömrünü sömürerek yaşayan asalak kapitalistler ve onun devleti eninde sonunda, Ceyhan’dan Osmaniye’ye, İstanbul’a nerede olursa olsun hesap vermek zorundadır.

İşçilerin bugün Ceyhan’da yaratmak zorunda olduğu örgütlülüktür, bu krizi çözümleyecek komite ve işçi meclislerinin acilen oluşturulması, patrona karşı mücadeleyi çok yönlü gerçekleştirmesini gerektirir. Yoksa patronun yalanlarının sonu gelmeyecek, işçiler fabrika açılsa bile patronun kırbacıyla karşılaşacaktır.

Beyteksi işçileri  sosyal medyadan yaptığı çağrıda yarın sabah (Salı) saat: 9:30’da tekrar fabrika önünde toplanmaya devam edecekler.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*