Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BEYDER’den açıklama

BEYDER’den açıklama

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı (BEYDER) Tarkan Konar, Taksim esnafına kimsenin sahip çıkmadığını belirterek, “Buradan esnaf adına söz söyleyenleri Beyoğlu’nda tanıyan bir esnafa bile rastlamadığımızı belirtmek isteriz… Beyoğlu esnafı olarak bugün odalara, birliklere, gruplara soruyoruz. Yıllardır neredeydiniz? Ne oldu da esnaf dostu oldunuz?” dedi.

Türkiye Esnafı ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) önceki gün Galatasaray’da yaptığı toplantıda, Gezi Parkı olaylarının kendilerini mağdur ettiğini açıklamıştı. TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, açıklamadan sonra yöneltilen soruları yanıtsız bırakırken, yapılan açıklamaya çevredeki vatandaşlardan da tepki almıştı. Bir vatandaş, “Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?” derken, bir başkası da, “Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var” diyerek, tepki göstermişti.

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Tarkan Konar ise açıklamasında şunları söyledi:

KİMSE ESNAFI TARAFMIŞ GİBİ LANSE EDEMEZ

“Esnaf taraf değil Türkiye’yle bütündür. Herşeyden önce tüm kurum, kuruluş ve şahıslara sesleniyorum. Kimse esnafı genellemeler yaparak tarafmış gibi lanse edemez. Toplumda olduğu gibi esnaf içinde de eylemlerin fiziken ya da fikren destekleyenler olduğu gibi karşı olanlar da vardır. Bu durum gayet normaldir. Şiddete başvurulmadıkça olağandır. Gerçek esnafın silahla, palayla, bıçakla, sopayla işi olamaz. Sorunlarını diyalogla çözer.

BEYOĞLU BELEDİYESİ’NDE MUHATAP BULAMADIK

Biz dernek olarak bu süreçte hem Taksim Dayanışması’na iki hafta önce bir basın açıklamasıyla sorunlarımızı iletmiş, hem de Cumhurbaşkanlığı’ndan bakanlıklara, bankalardan belediyelere kadar toplam 29 kurum ve makama esnafın ticari ve ekonomik taleplerini ifade eden mektuplar yollamıştık. Bu iadeli taahhütlü mektuplardan yalnızca ve sadece Beyoğlu Belediyesi’ne gönderilen mektubumuz muhattap bulunamadı denilerek geri gönderilmiştir. Evet yıllardır zaten esnaf muhattap bulamamaktadır belediyede. Böyle bir zamanda esnafın zararından söz eden Beyoğlu Belediyesi, esnaf derneğinin evrakını teslim almamaktadır. Talimhane otellerinde yaptığı, davetiyeli sözde esnaf toplantılarına dernek ve üyelerimizi çağırma gereği bile duymamışlardır.

O ESNAFI TANIYAN BİR KİŞİ BİLE YOK

Ayrıca dün buradan esnaf adına söz söyleyenleri Beyoğlu’nda tanıyan bir esnafa bile rastlamadığımızı belirtmek isteriz. Bununla beraber esnafımızın İstanbul Ticaret Odası, Lokantacılar Odası gibi temsilcilerinin nerede olduğunu merak etmekteyiz. Neden Beyoğlu’nu dolaşma ihtiyacı hissetmemektedirler? Şimdi tüm esnaf adına konuşma hakkını kendinde görenlere soruyoruz. ÖTV artışlarında, sigara yasası yapılırken, eğlence vergilerinde, mekan mühürlemelerinde, TAPDK mevzuatlarında, sponsor yasaklarında, inşaat nedeniyle Taksim’e ulaşım imkansızlaştırıldığında, alkol yasası yapılırken sokaklarda, mahkemelerde ve mecliste olmasını bilen beyler ve Beyoğlu esnafı olarak bugün odalara, birliklere, gruplara soruyoruz. Yıllardır neredeydiniz. Ne oldu da esnaf dostu oldunuz? En önemlisi 19 Temmuz’da ikinci yılı dolacak olan masa-sandalye yasağı. Türkiye Cumhuriyeti’nde sadece tek ilçede uygulanan bu yasağa karşı neredeydiniz ve ne dediniz?Kurunun yanında yaşı yakmış olan sayın Topbaş, bizle tek bir görüşmeyi bile kabul etmemiştir. Bu mu sivil toplumla istişare?

ESNAFI TARAFLAŞTIRMA TUZAĞINA DÜŞMEYECEĞİZ

Eğlence ve yeme içme sektörü esnafı bitirilirken izleyenler, çıkmış mağduriyetimizden söz edip, bizi taraflaştırıp eylemci ve karşıtları diye bölmenin peşinde olanlardır. Bu tuzağa düşmeyeceğiz. Eylemcilere tepki gösteren esnaf içindeki ideolojik nedenlerle hakaret edenleri, gayri meşruya bulaşmış mekan ve kişileri de biliyoruz. Esnafın mağduriyetine meraklı olanlara tek tek soruyoruz. Tarlabaşı projesi içinde esnaf çıkarı mı vardır? Beyoğlu’nun yok edilen kozmopolit yapısı esnafa mı yaramaktadır? Yarın Galataport yapılınca Tophane’de esnaf kalacak mıdır? Yapılan Demirören AVM’nin yuttuğu esnaflardan bilginiz var mıdır? Yıkılan Emek Sineması ile Serkildoryan’a yapılan AVM esnaf lehine midir? Topçu Kışlası içinde AVM olsaydı esnaf mı yararlanacaktı? Peki Taksim İnşaatı başladığında Gezi Parkı altında zorla çıkartılan onlarca esnafın bugün doğmuş yasal haklarına dair tek kelime ettiniz mi?

BELEDEYEDEN JET KAPATMA

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı (BEYDER) Tarkan Konar’ın ortağı olduğu Muaf Cafe-Bar adlı işyeri, Konar’ın Gezi olaylarını değerlendirdiği konuşmasından sonra Beyoğlu Belediyesi tarafından mühürlendi.

Kurabiye Sokak’taki mühürlenen mekanı önünde açıklama yapan Konar, kapatmanın öncesinde söz konusu mekanda çalışanlara Beyoğlu Belediyesi tarafından masa-sandalye yasağını ihlalden bir ceza tebliğinde bulunulduğunu aktardı.

Konar, “Akabinde de dün ikinci bir cezadan dolayı para cezası yerine kapama vermişler encümen kararıyla. Normalde aynı suçtan 3 kez üst üste işlem yapıldığında akabinde süreli kapama verilir. Ama bu sefer encümen biraz aleyhte, daha erken davranma gereği duymuş ve hemen ikinci cezada kapama vermiş” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*