Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Beyaz yakalılar forumu Darphane grevindeydi

Beyaz yakalılar forumu Darphane grevindeydi

Abbasağa Parkı’nda toplanan beyaz yakalılar forumu bileşenleri daha önce aldıkları karar doğrultusunda Darphane‘de grevde olan işçileri ziyaret etti. Her Çarşamba Abbasağa Parkı‘nda bir araya gelen beyaz yakalılar,  bu forum gününü 38 gündür grevde olan işçilerle birlikte geçirmeye ayırdılar, grevin 39. gününü darphane işçileriyle birlikte karşıladılar.

Gerçekleşen sohbette Darphane işçileri grevin seyrini, yaşadıkları sorunları, devreye sokulmaya çalışılan grev kırıcıları ve grev kırıcılarına yönelik tutumlarını anlattılar. Darphane’de üretimin gerçekleşmediğinden, stokların tükenmek üzere olduğundan ve bunun grevin başarıyla sonlanacağına dair beklentilerini, morallerini arttırdığından söz ettiler. Bunun yanında Darphane’deki çalışma koşullarının ağırlığından, iş saatlerinden güvenlik amacıyla giyilen ayakkabıların kalitesizliğine kadar işçi sağlığı sorunlarından konuşuldu. Beyaz yakalılar da kendi çalışma koşullarının yıpratıcılığından bahsetti, çalışma hayatından örnekler paylaşıldı.  Patronlar sınıfının kar odaklı dizayn ettiği üretimin tüm işçi sınıfının çalışma, yaşam koşullarının olumsuzluğunun nedeni olduğunda, üretimin birbirinden uzak görünen parçalarında çalışmalarına karşın ortak sorunların görülebildiğinde ortaklaşıldı.

Sendikal bürokrasi ve sınıf mücadelesinin ancak bunu kırabildiği ölçüde ilerleyebileceği de sohbetin gündemleri arasındaydı. Mevcut sendikalar, profesyonel sendikacılık, işçilerin karar süreçlerine katılımı çeşitli grev ve direnişlerden edinilen birikimler üzerinden değerlendirildi. Sendikaların canlı, yaşayan, güçlü aygıtlara dönüşmesinin tek yolunun dolayımsız işçi iradesi aygıtlarına dönüşmeleri olduğunda birleşildi. Bir çok işçi sendika yönetimlerinin bürokratlaşmasının nedenlerine dair sorular, farklı fikirler paylaştı, renkli bir sohbet oldu. Çağrı merkezi, finans işkollarındaki işçiler de kendi örgütlenme deneyimlerini anlattı. Darphane işçileri daha önce hakkında bilgi sahibi olmadıkları ÇMÇ-Der, PEP gibi örgütlenmeler üzerine sorular sordu, bilgi aldı.

Beyaz yakalılar forumu varolan işçi grev ve direnişlerini ziyaret etmeyi sürdürecek. Öte yandan forumun yakın vade gündeminde forumun gündemlerini anlatan, beyaz yakalı işçilere katılım çağrısı yapan bir bülten çıkartmak var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*