Anasayfa » GÜNDEM » Beyaz grev başladı

Beyaz grev başladı

19-20 Nisan’da yapılacak olan beyaz grev eylemlerle başladı. Hastanelerin önüne grev çadırları kuruldu.

Binlerce sağlık emekçisi iş güvencesi, gelir güvencesi, can güvencesi, mesleki bağımsızlık ve herkese eşit, parasız sağlık hizmeti talebiyle iki gün sürecek greve başladılar.

Ankara Dışkapı Hastanesi gergin başladı

Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık emekçileri hastane yönetiminin engelleme çabalarına rağmen greve başladı. Hastane bahçesine “G(ö)revdeyiz” pankartı asan sağlık emekçilerine özel güvenliklerle müdahale etmek isteyen hastane yönetimi ile sağlık emekçileri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

İstanbul’da grev çadırı kuruldu

Grev sabah 07.30’da İstanbul’un bir çok hastanesinde kurulan grev çadırlarıyla başladı. Haydarpaşa Numune, Okmeydanı, Taksim İlkyardım, Şişli Etfal, Göztepe, Kartal, PTT, Süreyyapaşa, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları, Dr. Sadi Konuk, Cerrahpaşa, Samatya hastanelerinin bahçelerinde hekim ve sağlık emekçileri biraraya geldiler.

İstanbul’da sağlık emekçilerinin buluşma noktası ise İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi oldu.

TTB yöneticisi Osman Öztürk, Sağlık Bakanı Akdağ’ın, “Hasta mağdur olursa TTB‘yi şikayet edeceğim” yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

“Biz kendisini bütün doktorlara, sağlık çalışanlarına havale ediyoruz” diyen Öztürk, “Galiba bu açıklama sehven olmuş, Bu ülkede hafta sonu tatilleri, 9 günlük bayram tatilleri oluyor. Hastalar mağdur olduğunda kimse Sağlık Bakanı’nı savcılığa şikâyet etmiyor. Gün içinde başka açıklamalar da bekliyoruz” dedi.

Grev çadırı önünde saat 12.00’de toplanan eylemciler ilk önce kortejler halinde hastane içinde yürüyüş yaptılar. Ardından hep birlikte Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önüne yürüyüşe geçtiler.

Yolu tek şerite indirerek başlayan yürüyüş boyunca “Sağlık haktır satılamaz”, “Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, “Herkese sağlık güvenli gekecek”, “AKP sağlığa zararlıdır”, “Parasız sağlık parasız eğitim” gibi sloganlar sıklıkla atıldı.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
önüne gelindiğinde burada bir kürsü oluşturularak açıklamlar buradan yapıldı.

Burada TTB yöneticileri, Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu birer konuşma yaptı.

Eyleme direnişteki işçilerin de katılımı yoğundu. Ontex, PTT,Casper ve MAS-DAF işçileri de pankartları ile alanda yerlerini aldılar.

Yapılan açıklamaların ardından çekilen kısa halaylardan sonra buradaki eylem sonlandırıldı ve sağlık emekçileri hastanelerin önüne döndüler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*