Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BES’ten sürgüne karşı basın açıklaması ve kravat yakma eylemi

BES’ten sürgüne karşı basın açıklaması ve kravat yakma eylemi

Büro Emekçileri Sendikası İstanbul 3 Nolu Şube üyeleri bugün Pendik Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü önünde saat 14.00’da yaptıkları eylem ile SGM İl Müdürlüğü tarafından sürgün edilen işyeri temsilcisi Arif GÖBEL’e sahip çıktılar. BES İstanbul 3 Nolu Şubenin çağrısı ile başlatılan serbest kılık kıyafet eylemine katılmaları nedeniyle Pendik SGM’de çalışan iki sendika temsilcisi hakkında soruşturma başlatılmış, soruşturma henüz tamamlanmadan Arif GÖBEL’in görev yeri değiştirilmişti. BES İstanbul 3 Nolu Şube yöneticilerinin, SGM İstanbul İl Müdürü Murat GÖKTAŞ ile yaptıkları görüşmeden de sonuç çıkmamış, sürgün kararının geri çekilmesi talebi kabul edilmemişti.

Bunun üzerine BES üyeleri yaptıkları eylemle, temsilcilerine sahip çıktılar, grev hakkı başta olmak üzere hak ve özgürlüklerinin genişletilmesini ve 12 Eylül artığı tek tipçi kılık kıyafet uygulamalarına son verilmesini talep ettiler. Pendik SGM önünde “Baskılar sürgünler bizi yıldıramaz. Sürgünler geri alınsın!” ve “Özgür Yaşamı Savunuyoruz!” ozalitleri açan BES üyeleri, sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “sürgün kararı geri alınsın”, “baskılar, sürgünler bizi yıldıramaz” ve “grev hakkı istiyoruz” sloganları attılar. Yüzü aşkın katılımın olduğu eylemde, serbest kılık kıyafet eylemini kararlılıkla sürdürmeye devam edeceklerini açıklayan emekçiler, İl Müdürü Murat GÖKTAŞ’ı sürgün kararını geri çekmeye çağırdılar. Basın açıklaması öncesi Şube Sekreteri Aziz ÖZKAN tarafından yapılan konuşmada, sosyal güvenlik emekçilerinin ikramiye, İstanbul farkı gibi ödemelerin gaspı ve fazla mesai nedeniyle Ekim ayı ödemelerinin yapılmaması gibi sorunlar varken, emekçilerin kravatıyla, giydiği pantolonla uğraşan zihniyeti kınadıklarını açıkladı. Bu sürgün kararının altında kalmayacaklarını, her türlü demokratik eylem ve etkinliklerle bu hukuksuz uygulama geri çekilene kadar mücadele edeceklerini ve sendikal faaliyeti engelleme suçu işleyen yetkililer hakkında suç duyurusu yapacaklarını söyledi.

Yüzü aşkın büro emekçisinin katıldığı eylemde basın açıklamasını Pendik SGM sendika işyeri temsilcisi Özgür KARADAŞ okudu. (Basın metni ektedir)………

Basın açıklaması sonunda “Bugün burada 12 Eylül artığı tek tipçi kıyafet uygulamasının, “otoriterliğin” ve kapıkulu zihniyetinin sembolü olarak boynumuza takılan zincirden, yani kravattan ve kıyafet yasaklarından kurtulmak istediğimizi bir kez daha haykırıyor, yaktığımız bu kravatın bu haykırışın ve özgürlük arayışının sembolü haline geleceğini ilan ediyoruz” denilerek temsili olarak kravat yakıldı. Eylem sonrasında Şube Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Taylan Özgür TEKMİL, haftaya il müdürlüğü kapısına dayanacaklarını söyleyerek tüm emekçileri il müdürlüğü önünde yapılacak eyleme katılmaya çağırdı.

BES İstanbul 3 Nolu Şube Yönetim Kurulu

DSCF8221
DSCF8226

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*