Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BES üyesi kamu işçilerine soruşturma

BES üyesi kamu işçilerine soruşturma

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs’taki Hopa mitingi öncesinde çıkan olaylar sırasında polisin kullandığı yoğun gaza maruz kalan Metin Lokumcu katledilmişti. Metin Lokumcu’nun ölümü ve gözaltılar Ankara’da, aralarında sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda sendika üyesinin katılımıyla protesto edildi.

Eyleme katılanlar, AKP İl Başkanlığı’na yürümek istedi. Polis izin vermeyince çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eyleme katılıp gözaltına alınanlar arasında Ankara Adliyesi’nde görev yapan zabıt kâtipleri Fatma Ekin Narin ve Turgay Akçay da vardı. Adliye çalışanları, dört gün gözaltında kaldıktan sonra ifadeleri alınıp serbest bırakıldı.

Ankara Adalet Komisyonu Başkanlığı iki adliye çalışanı hakkında ‘ideolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak’ suçlamasıyla disiplin soruşturması başlattı.Soruşturma sonucunda Fatma Ekin Narin ve Turgay Akçay’ın “bir daha atanmamak üzere devlet memurluğundan çıkarma cezası verilmesi” istenilerek şöyle denildi;

“Ankara Başsavcılığı, zabıt kâtipleri Fatma Ekin Narin ve Turgay Akçay’ın eylemine uyan bir daha atanmamak üzere devlet memurluğundan çıkarma cezasıyla cezalandırmaları gerekmektedir.”

Soruşturma kapsamında zabıt kâtipleri Turgay Akçay ve Fatma Ekin Narin’in savunmaları alındı. Her iki adliye çalışanı da savunmalarında üyesi oldukları Büro Emekçileri Sendikası’nın (BES) çağrısı üzerine katıldıklarını belirtti. Fatma Ekin Narin, savunmasında basın açıklamasından sonra polisin şiddet kullanarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldığını ve buna müdahale ettiği için kendisinin de gözaltına alındığını anlattı. Turgay Akçay da savunmasında gözaltına alınırken polis şiddetine maruz kaldığını söyledi.

Açılan soruşturmada son kararı Adalet Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu verecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*