Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BES’ten işbırakma

BES’ten işbırakma

Maliye bakanı Mehmet Şimşek tarafından 7 Eylül 2010 tarihinde, 213 sayılı vergi usul kanunundaki yetkisini kullanarak, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında çalışan defterdar yardımcıları ile 1 ve 2. kadro dereceli müdür ve müdür yardımcılarının ek ödemelerine yeni bir düzenleme yapılmıştı.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 1 nolu şube üyeleri yapılan yeni uygulamaya ilişkin olarak, Bakanın 25 Mart 2010 tarihinde BES merkez yönetim kuruluyla yapmış olduğu görüşmede dile getirilen düşük ücretler ve maliye emekçileri arasındaki ücret adaletsizliğini gidermesi yönündeki sözünü tutması için 1 saatlik iş bıraktı. İş bırakma eylemi yapan büro emekçileri, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı.

“Eşit işe eşit ücret”, “insanca yaşam istiyoruz” yazılı dövizleriyle basın açıklaması yapan büro emekçileri 09:00 ve 10:00 arası iş bıraktıklarını ve 29 Eylül’de de iş bırakacaklarını duyurdular. BES Ankara 1 no.lu şube adına basın açıklamasını KESK dönem sözcüsü Fikret Aslan okudu. Fikret Aslan okuduğu basın metninde Bakan’ın tutumunu bölücü olarak belirterek “ek ödemelerle ilgili usul ve esaslar yeniden düzenlenmelidir.” vurgusu yaptı. Son olarak Bakanın taraflı tutumundan vazgeçmesi çağrısı yapılan eylem sloganlarla sona erdirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*