Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BES: Emeğe saygı ücrette adalet istiyoruz

BES: Emeğe saygı ücrette adalet istiyoruz

Hâkim ve savcıların ekonomik ve özlük hakları ile ilgili yapılacak düzenleme Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından kamuoyuna açıklandı. Meclise sevk edilmesi beklenen tasarı, hâkim ve savcıların maaşlarına 1.155.TL seyyanen zam yapılacağı, bunun dışında sicil affı, hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hâkim ve savcılarına hukuk fakültelerine sınavsız giriş hakkı ve silah edinmelerinin kolaylaştırılması vb. maddelerini kapsamaktadır.

BES tarafından yapılan açıklamalarda; yargı personelini sadece hâkim ve savcılardan gören anlayış eleştirilmiş, yargı emekçilerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ifade edilerek yapılacak düzenlemenin tüm yargı işçilerini kapsayacak ve ücret adaletini sağlayacak şekilde yapılması gerektiği ifade edilmişti.

BES üyesi kamu işçileri 1 Eylül 2014 yargı yılı açılış törenlerinde bir çok ilde yapılan eylemlerle taleplerini ifade ederek ısrarcı ve mücadeleci olacaklarını belirtmişlerdi.

Ankara’da Adalet Bakanlığı, diğer illerde ise Adliye önlerinde yapılan basın açıklamaları, basın toplantılarıyla, bu ayrımcı uygulamalara son vermilmesi çağrısı yapıldı. Yargı işçilerinin insanca yaşam hakkını pazarlık konusu yapmayacağımızı vurgulanmıştı.

Yargıdaki ayrımcı uygulamaları protesto etmeyi sürdüren BES üyeleri Antalya, Gaziantep, İstanbul 3 No’lu ve Kocaeli’nde konu ile ilgili basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Eşitlik, adalet gibi kavramların içinin boşaltıldığı adliyelerde verilecek adalet hizmetinin meşruluğu tartışmalı olacağından, tüm hâkim ve savcıları da bu haklı talebimize destek vermeye davet ediyoruz.Büro Emekçileri Sendikası olarak, bağımsız yargı demokratik Türkiye ve insanca yaşam taleplerimizden ödün vermeden mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi, yargı emekçilerinin insanca yaşam hakkını pazarlık konusu yapmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz…

EMEĞİMİZE SAYGI, ÜCRETTE ADALET İSTİYORUZ!

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!
 

ANTALYA

GAZİANTEP

İSTANBUL

KOCAELİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*