Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BES çalışma koşullarını protesto etti

BES çalışma koşullarını protesto etti

BES, Ankara, Mersin ve Diyarbakır’da eylemler gerçekleştirdi. Adliye binalarındaki sağlıksız çalışma koşullarına, kamuda esnek, kuralsız, güvencesiz çalıştırmaya, keyfi disiplin soruşturmalarına karşı çıktı.

Ankara’da ki eylem Adalet Bakanlığı ek bina önünde yapıldı. “Demokratik Türkiye, halk için bütçe istiyoruz” yazılı pankart açılan eylemde adliyedeki çalışma yaşamının problemlerinin yanı sıra gelir dağılımdaki adaletsizlik de konu edinildi. Alım gücünün giderek düştüğü koşullarda iş yükünün arttırıldığına dikkat çekildi ve fazla mesaiye, tatil günlerinde çalışmak zorunda bırakılmaya son vermeliyiz denildi.

Mersin eylemi, Mersin Adliyesi önündeydi. “Yaşasın iş, emek, özgürlük mücadelemiz” pankartının açıldığı eylemde 2014 bütçesinin emekçilerle dalga geçerçesine hazırlandığı söylendi. Saray denilen binaların gerek yargı emekçileri gerekse de hizmet alanlar için kabusa dönüştüğü öne çıkarıldı.

Diyarbakır’da da adliye önünde bir eylem gerçekleşti. Bu eylemlerle hükümetin son defa uyarıldığı dile getirilirken, gelir dağılımı dengesizliği, çalışma koşulları, gaspedilen fazla mesai üçcretleri yine gündemler arasındaydı.

BES, sorunlarına yönelik somut adımlar atılmadığı durumda eylemlerini sürdüreceğini açıklıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*