Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Berlin’e Sovyet bayrağını diken asker öldü

Berlin’e Sovyet bayrağını diken asker öldü

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyet bayrağını Alman Parlamentosuna (Reichstag) diken 3 Sovyet askerinden biri olan Dağıstanlı Abdülhakim İsmailov, 94 yaşında öldü.

İsimsiz kahraman

Dağıstan’ın Çagar-Otav köyünde ölen İsmailov’un ve onunla birlikte Alman Parlamentosuna Sovyetler Birliği bayrağını diken iki silah arkadaşının kimliği 1996 yılına kadar bilinmiyordu. 1996 yılında bu üç Sovyet askerinin Dağıstan’dan Abdülhakim İsmailov, Ukraynalı savaş gazisi Aleksi Kovaley ve Minsk’ten Lenya Goriçev olduğu ortaya çıkmıştı. Goriçev’in savaştan kısa süre sonra yaşamını yitirdiği öğrenilmiş; İsmailov’a da “Rusya Kahramanı” madalyası verilmişti.

Ölümsüz bir fotoğraf

İsmailov’un elinde Sovyet bayrağıyla fotoğrafını çeken TASS ajansı savaş muhabiri Evgeni Haldey’di. Bu fotoğraf, Nazi Almanyasına karşı canını dişine takarak direnmekle kalmayıp onu ininde mezara gömen Sovyetler Birliği’nin zaferinin fotoğrafı değildi sadece. Aynı zamanda Sovyet halklarının Nazi işgaline karşı kenetlenmesinin fotoğrafıydı. Dağıstanlı İsmailov, Nazilerle işbirliği yapan Kafkasya’daki Türk milliyetçilerinin aksine, savaşta sosyalist anayurduna bağlı kalan ve bunu ölümsüz bir fotoğrafla tarihe nakşedenlerden biriydi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*