Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Berlin’den Taksim Gezi Direnişine Selam..!

Berlin’den Taksim Gezi Direnişine Selam..!

Berlin’de kurulan `Her yer Taksim her yer direnis´´ İnisiyatifi’nin yaptığı toplantıya tüm göçmen örgütleri, DKP-Alman Komünist Partisi, SDAJ(DKP/gençlik örgütü), Devrimci Proletarya ve gelişmelere duyarlılık gösteren pek cok kişi katıldı. Toplantının tek gündemi ,Türkiye’deki direnişin enternasyonal destek ve dayanışmasının Berlin cephesinden örgütlenmesiydi. Uzun ve gerilimli tartışmalar sonrasi ise; yürüyüş ve miting, merkezi bir alana nöbet çadırı kurmak, uluslararası bir gözlem heyeti oluşturmak ve Türkiye’ye gönderme, çeşitli dillerde hazırlanacak bilgilendirme broşürleri ve kartpostallar hazirlama, sosyal medyada site açma kararları alındı. 22 kişilik ana komite kuruldu. Bu ana komite içinde Medya ve halkla ilişkiler, teknik ve mali, eylem ve yürüyüş adı altında üç ayrı çalışma grubu oluşturuldu. Taksim Platformunun taleplerini içeren kısa bir bildiri hazırlayıp eylemden iki gün önce gruplar halinde dağıtımı, Kreuzberg´in merkezi bir alanında Türkçe ve Almanca megafondan yaklaşık bir saat süren ajit.propaganda ile pazar günü yapılacak eyleme katılım çağrısı yapıldı.

Pazar günü eylem yerinde saat 15:00´de toplanıldı. İki ses düzenekli arabaların biri kortej önünde, diğeri orta bir noktada yürüyüsü modere etti. Taksim Platformunun talep ve sloganları haykırıldı, Türkiye’deki son durum ve gelismeler Türkçe ve Almanca tekrar tekrar aktarıdı. Bu direnişin kendi ürünü ve karekterini yansıtan müzikler çalindi. DKP, Ver.di sendika başkanı, Sol Partiden Sevim Dağdelen, Yeşillerden Dilek Kolat eylemlere destek ve mesajlarını sundular.
Oldukca karma ve canlı bir kitleden oluşan eyleme yaklasik beş-altı bin kişi katıldı. Eylemin genel görünümünü devrimci-demokrat, sol kitle oluşturmakla birlikte, Türkiye bayraklarını taşıyan kişiler de yer aldılar.

DEVRİMCİ PROLETARYA/BERLİN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*