Anasayfa » DÜNYA » Berlin’de Posta İşçileri Grevde

Berlin’de Posta İşçileri Grevde

Almanya’daki De Deutsche Post şirketi posta çalışanı işçiler grevdeler. İşçiler grev sonrasında bir dizi eylem yaptılar. Ver.di Hizmet Sendikasından Andrea Kocsis,  “Deutsche Post şirketi müzakerelerde sorunun çözülmesi için bir milim bile ilerlemedi sendikanın teklifini reddetti. Baskıyı aşırı şekilde arttırmamız lazım” dedi.

Bir süredir devam eden görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine işçiler grev kararı aldılar.

Sendika, 140 bin sözleşmeli personel için bir kereye mahsus 500 avro ödenmesini ve gelecek yıldan itibaren yüzde 2,7 ücret zammı yapılması talebinde bulunuyor. Ayrıca Deutsche Post şirketi işletmesinin bölgesel yan kuruluşlarında çalışan 6 bin personelin, Deutsche Post tarifesine dahil edilmesini istiyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamadığı için, düşük ücret postacıların hakkını savunan Ver.di sendikası süresiz grev çağrısında bulunmuştu. Posta işçileride bu çağrıya uyarak grev kararı aldılar.

Şirket patronuysa bu taleplerin kabul edilemez olduğu yalanı ile en yüksek parayı verdiklerini belirtti. Oysa işçilerin düşük ücretle ve kölece çalıştığı bilinen bir gerçektir.

Posta işçilerinin eylemleri oldukça canlı ve güçlü geçiyor. İşçiler eylemlerde taseronlastirma ve özellestirmeye karşı taleplerini haykırıyorlar. İşçiler fazla çalışma saatlerine karşıda haftalık çalışma süresinin 36 saat ile sınırlandırılmasını istiyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*