Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Berlin’de Kobané şehitleri anması

Berlin’de Kobané şehitleri anması

Kobane-Rojava direnişine Almanya’dan katılan, Afrikalı Almanya vatanşı MLKP üyesi İvana Hoffmann için anma ve yürüyüş yapıldı. Annesi Alman ve babası Kongolu olan, Avrupa metropollerinde devrimci saflara katılan ve 6 ay önce de Rojava’ya giden İvana Hoffmann 7 Mart´ta ölümsüzleşmişti.

Almanyalı ve farklı ülkelerden göçmenlerden yaklaşık 400 kişi eyleme katıldı. Saygı duruşuyla başlayan eylemde, MLKP, MLPD (Almanya Marksist Leninist Parti), Berlin Göçmen Gençlik örgütlenmesi ve Devrimci Proletarya temsilcileri kısa birer konuşma yaptılar.

MLKP temsilcisi, “…. Ortadoğu halklarını karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı verilen mücadelede bir enternasyonal yıldız daha doğdu. Afrikalı ve Avrupalı komünist kadın savaşçı Ivana Hoffmann, partisinin Avaşin Tekoşin Güneş’i, Til Temir’de faşist DAİŞ çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşti. İvana yoldaş, tarihsel olanla güncel olanın kesiştiği kavşakta, kadın özgürleşmesinin tarihsel sembolü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kadın özgürleşmesinin devrimci toprağı Rojava’da savaş mevzilerinde karşılarken sonsuzluğa kanatlandı. Onun ölümsüzlük eylemi enternasyonal devrimciliğin ve kadın özgürlük mücadelesinin bayrağıdır artık….Rojava’dan Türkiye’ye, Kuzey Kürdistan’dan Şengal’e ve Avrupa’ya kadar tüm kadınları, hakları ve özgürlüğü için mücadeleye etmeye çağırıyorum…” sözleriyle seslendi.

MLPD temsilcisi;  “…Ivan´a yoldaş bize enternasyonal mücadele ve dayanışmanın yolunu ve önemi kendi yaşamı ve tutumuyla göstermiştir, Rojavadaki mücadeleyi selamlıyoruz..”

Gençlik temsilcisi; “..Ivan´a bizlerin yaşında ve bizden biri olarak özlük yoluna yaşamını adadı, biz gençlere mücadelenin ışıgı oldu. Ivan´a yoldaşa sözümüzdür özgürlügümüz uğruna ne bedel vermemiz gerekiyorsa vermekten sakınmayacağız..´´

Devrimci Proletarya temsilcisi; “…bügün dünya işçi sınıfı ve ezilen halkları üzerinde estirilen barbarlığın en vahşi yöntemleriyle karşı karşıya kalan Rojava/Kobane halklarının direnişini selamlıyorum. Türkiye burjuvazisinin ve dünya emperyalistlerinin beslemesi olan DAİŞ ölüm makinasına karşı gösterilen direnişte yaşamını yitiren yüzlerce militandan birileriydi Ivan´a ve Erkan Altun yoldaş. Erkan Altun,´90 lı yılların sonlarında TİKB savlarında devrimci mücadeleye atıldı.Tamamlanamayan tartışmalı bir kongre sürecinde, nihai tutumunu KDÖ saflarında almıştır. Kesintisiz bir devrimci yaşam, uzun süren cezaevi yaşamı sonrasında özgürlügüne kavuştuğunda, sınıf içersinde mücadelesine devam etti. Aldığı bireysel bir karar ile Rojava direnişine katıldı. Gerek Ivan´a ve Erkan yoldaşların Ortadoğu’da yağdırılan barbarlığa karşı verdikleri mücadele gerekse bizlerin dünyanın neresinde olursak olalım verdiğimiz mücadele de, kapitalist barbarlık karşısında kazanan dünya proletaryası olacak, kazanan sosyalizm olacak!… “Yaşasın sosyalizm”, “Yaşasın halkların eşit haklar temelindeki özgürlük mücadelesi”, “Şehit namırın!..”

Yaklaşık iki saat süren yürüyüş,´”Şehit namırın!”, “Jin, jiyan, azadi!”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma!” sloganları eşliğinde Kottbusser Tor’da sonlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*