Anasayfa » DÜNYA » Berlin’de kırmızılı kadınlar

Berlin’de kırmızılı kadınlar

“Her yer Taksim her yer direniş Berlin İnisiyatifi”nin çağrısı ile Berlin’de yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş yaptık. Kreuzberg’de kurulu olan direniş çadırımızda yaptığımız konuşmalar, destek ve dayanışma için gelen sanatçıların konserlerinden sonra yürüyüşe geçtik. Kortejin en önünde ortak pankartımızı açtık: “Her yer Taksim her yer direniş”.

Berlinli kadınlar olarak kırmızı tişört ve elbise giyerek en önde kadınlar korteji oluşturduk. Kırmızı giyen kadınlar olarak “Biz çocuklarımıza onurlu ve özgür bir gelecek için yürüyoruz! Ya siz!” yazılı pankartımızla yürüdük. Tazyikli sular içinde bir kadının üzerindeki kırmızı elbisenin eylemdeki kadınların sembolü olması, “Çocuklarınızı eve çağırın” diyen devletin isteğine, direniş alanına giderek “Bizim yerimiz çocuklarımızın yanı” diyen kadınlara ve yapılan anket sonuçlarına göre, direnişçi kadın sayısının ilk sırada olmasının getirdiği bir düşünce ile en önde kırmızılar içinde kadın korteji oluşturduk. Kadınlar “Anaların öfkesi katilleri boğacak!” “Katil devlet hesap verecek!” sloganlarını öfkeyle haykırdılar.

Eylemimizde yaklaşık bir saat önce yakın bir bölgede Brezilyali öğrencilerin çağrı yaptığı bir başka yürüyüş daha vardı. Brezilya’da ulaşıma yapılan zam protestocularına polis saldırdı, çatışmalar çıktı. Halk, “Burası artık Türkiye” sloganları attı. Saldırıda pek çok kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Kreuzberg’de Brezilya ve Türkiye direnişi ile dayanışma yürüyüşlerine ortak katılım oldu. “Türkiye-Brezilya enternasyonal dayanışmayı yükselt!”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma!” sloganlarının yanı sıra “AKP istifa, Tayyip istifa!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” “Susma sustukça sıra sana gelecek!” “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!” “İsyan, direniş, özgürlük!”, “Halkız haklıyız kazanacağız!” “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Biji Taksim biji azadi!” “Her yer Taksim her yer direniş!” “Diren Taksim Berlin seninle!” sloganları atıldı.

Yürüyüşümüzü Türkiye Büyükelçiliğine yaklaşık 100 metre mesafelik alanda yaptığımız konuşmalarla bitirdikten sonra, kırmızılar giymiş on kadın olarak pankartımızla birlikte büyükelçilik binası önüne sloganlarımızı atarak gittik ve bir süre de orada slogan attıktan sonra çadıra geri döndük. Çadıra gelen ziyaretçiler son gelişmeler üzerine bilgilendirildi. Müzik ve sohbetlerle kalabalık bir grupla bu geceyi de çadırda geçireceğiz.

Devrimci Proletarya / Berlin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*