Anasayfa » DÜNYA » Berlin’de Gezi’nin 2.Yıl Dönümü

Berlin’de Gezi’nin 2.Yıl Dönümü

Berlin’de Gezi’nin ikinci yıl dönümü anması için piknik ve forum yaptık. Gezi döneminde üretilen müzikler eşliğinde piknik alanına pankartlarımızı, Gezi Direnişi’nden, Soma’dan, metal işçileri grevlerinden, Almanya işçi grevlerinden derlediğimiz fotoğrafları astık ve standımızı hazırladık.

Almanca ve Türkçe yaptığımız forumda, Gezi’den günümüze Türkiye ve Avrupada yaşanan gelişmeler üzerine görüşler ifade edildi. Bazı katılımcılar geçmişten örnekler ve deneyimler paylaşırken, bazı katılımcılar bugün ve geleceğin mücadelesine kafa yormak ve somut hedefler belirlemek üzerine yoğunlaşmak gerektiğini, değişen birey ve toplum yapısının özellikleri içersinden örgütlenme olanak ve yaraçlarını yaratmak gerektiğini vurguladı.

Göçmen işçilerin yaşadıkları sorunların, Avrupa işçi sınıfının sorunlarından bağımsız ele alınamayacağı öne çıkan bir diğer tartışma noktası oldu. IG Metal´den katılan arkadaş Gezi’den ziyade metal işçileri direnişi için ne yapabileceğimiz konusuna değindi.

Bir başka katılımcı dünyada yükselen kitle hareketlerini, Geziden önce İspanya’daki kitlesel eylemlerin dünyadaki etkilerine ve enternasyonal sınıf örgütlenmesinin önemine vurgu yaptı.

Forum sonrasında, IG Metal’den Türkiye’deki metal işçileri için öncelikle bir destek ve dayanışma açıklaması yapmak ve diğer kurumları ve sendikaları bu sürece katmaya çalışma üzerine duruldu.

Devrimci Proletarya/Berlin

Gezi-2-berlin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*