Anasayfa » DÜNYA » Berlin’de Cumartesi annelerinin 600. haftası eylemi

Berlin’de Cumartesi annelerinin 600. haftası eylemi

berlin-1Berlin Kruezberg´te, Cumartesi annelerinin 600´üncü haftasına ulaşan eyleme destek için oturma eylemi yapıldı. Eylemde;Cumartesi Anneleri/İnsanları, İHD Istanbul Şubesi ve Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon´nun ´´600 Haftadır insanlığın hem vicdanı hem de hafızası olarak Galatasaray´dayız..´´çağrısıyla yaptığı açıklama türkçe ve almanca okundu.

90´´lı yılların ikinci yarısında Devlet,Türkiye ve Kürdistan´da gözaltında katliam ve kayıp saldırılarını yoğunlaştırmıştı. Hasan Ocak gözaltina alınıp katledildi ve 55 gün sonra da ´´kimsesizler´´mezarlığında bulundu.Devamında ardarda gelen olaylar,başta anneler olmak üzere kayıp yakınları,devrimci demokrat kamuoyunu harekete geçirdi. Böylelikle Cumartesi Anneleri ilk kez 27 Mayıs 1995´te saat 12:00´de Galatasaray Meydanında her Cumartesi oturma eylemlerine başladı.Devlet, Cumartesi Anneleri eylemlerine defalarca saldırmış,onlarca insan yaralanıp gözaltına alınmıştı.
Arjantin´de Plaza de Mayo (Mayıs Meydanı) anneleri eyleminden esinlenerek yapılan Cumartesi Anneleri eylemleri bu gün 600.haftasında. Eş zamanlı olarak Avrupanın pek çok kentinde de destek eylemleriyle selamlandı.

berlin-2´76 ´82 yılları arasında Arjantinde sık sık yapılan askeri darbeler döneminde ´´Ulusal Uzlaşma Süreci´´ adı altında binlerce insan katledilmiş, bilinen bilinmeyen binlercesi ise hapse atılmış. Kayıp anneleri başlarına beyaz basörtüsü takarak her perşembe Plaza de Mayo meydanında toplanmaya başlar. Devlet bu eylemlere acımasızca saldırır,anneler oğulları gibi gözaltına alınır,türlü işkencelere maruz kalır öldürülür yok edililirler. Plaza de Mayo annelerinin israrlı,kararlı eylem ve direnişleri,cuntayı deviren halk hareketinin de tetikleyicisi olacaktır.

Asla unutmayacağız,asla bağışlamayacağız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*