Anasayfa » DÜNYA » Berlin’de çadır forumu yapıldı

Berlin’de çadır forumu yapıldı

Berlin Kreuzberg’in Kottbuser Tor meydanında 12 Haziran’da kurduğumuz direniş çadırında dün yaklaşık 130 kişinin katıldığı bir forum yaptık. Forumda 25 kişi görüş ve önerilerini dile getirdi. Karar alma yöntemi olarak doğrudan demokrasinin işletilmesini, karardan etkilenenlerin kendi kararlarını almasını ilk kez uyguladık.

Söz haklarını kullanan arkadaşların bir kısmı, sürecin siyasal arka planındaki gelişmelerin kapitalizmden ayrı ele alınamayacağına değindi. Bazı görüşler, Türkiye ve Avrupa’daki sorunların paralel ele alınması ve buradaki sorunlar gözardı edilmeden iç içe geçirilmesi gerektiğine değindi. Bir kadın arkadaş yaşadığı ayrımcı ve ırkçı bir davranış karşısındaki deneyimini paylaştı. “…Evlerimizde oturup televizyon başında zaman geçirerek, bugün ne pişirsem diye düşünmek yerine direnişe nasıl destek olabilirim, ne yapabilirim, buna kafa yorarsak, insanca bir gelecek hep beraber kurabiliriz, mücadele etmeden, örgütlenmeden hiçbir şey kazanamayız…”

Genç bir öğrenci arkadaş “…Ben örgütlü biri değilim, herhangi bir örgütle hareket etmeyi düşünmüyorum. Belki bana kızacaksınız ama geleneksel sol bu sürecin gerisinde kaldı. Bizi internet başındaki, politize olmayan, bilinçsiz ve örgütsüz çocuklar olarak gördünüz. Ben 90’lıyım ve hala babalarımız gibi bize çocuk muamelesi yapıyorsunuz. Siz bilmezsiniz biz en iyisini biliyoruz tavırlarındasınız. Ama hayır ben babamı dinlemiyorum ki sizi dinleyeyim. Biz örgütsüz ve internet başı gençlik olabiliriz ama biz birbirimizi sosyal medya üzerinden örgütledik. Burada bol bol siyasi analizler yapıp hiçbir karar almama ile sonuçlandırmamalıyız..”

Başka bir genç de AVM’leri protesto etme ve oralardan alışveriş yapmama önerisinde bulundu.
Son günlerdeki ev ve kurumlara yapılan baskınlar, sürek avı ve gözaltılar karşısında bir şeyler yapmak gerektiği de gelen öneriler arasındaydı. İki buçuk saat süren Forum sonrasında bugün saat 19.00’da çadırda toplanarak Kreuzberg’de bir yürüyüş yapma, yürüyüş sonrasında çadırın önünde oturma eylemi yapma kararı aldık. Bir AVM belirleyip önünde eylem yapma ve alışveriş yapmamaya çağrı eyleminin somutlanmasını bir sonraki Foruma bıraktık. Foruma katılan hemen hemen herkes dikkatle tüm konuşmacıları dinledi. Önemli bir eksiğimiz ya da yetmezliğimiz, iki dilde çeviri sorununu iyi organize edememekti. Bire bir her konuşmanın çevirisi zamansal oarak zorlayan bir durumdu. Gruplar oluşturup yanlarına çeviri yapacak arkadaşlar belirlememize rağmen bu da ihtiyacı tam olarak karşılayamadı. Çeviri konusundan kültürel etkinliklerin planlanmasına, çadır nöbetlerine gönüllülerin belirlenmesine kadar yapılacak işler için çağrı yaptık. Pek çok arkadaş yapabilecekleri işleri üstlendiler.

Forumdan sonra direniş görüntülerini derlediğimiz video gösterimi ile gece geç saatlere kadar çadırda kaldık. Devamındaki nöbetimizde bağış olarak gelen yiyeceklerimizle soframızı kurduk ve süreç hakkında sohbetlerimize devam ettik. Bir arkadaşımızın şu ifadesi, direniş çadırının etkisini özetliyor: “İnsanların güvenleri kendine geldi. Kotti Caffe’nin tek rakibi, çadır oldu…”

Ayrıca Türkiye’deki gözaltı ve tutuklamalar da bir eylemle protesto edildi.

Devrimci Proletarya / Berlin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*