Anasayfa » DÜNYA » Berlin: Taksim kazandı, havayolu işçisi de kazanacak!

Berlin: Taksim kazandı, havayolu işçisi de kazanacak!

Berlin’de bugün saat 15.00’te yaklaşık 50-60 kişinin katıldığı bir eylem yapıldı. Eylem THY işçilerinin grevi ve Türkiye’nin her tarafına yayılan Gezi Parkı direnişine destek amacı taşıyordu. Ortak metin Türkçe ve Almanca okunduktan sonra, sözü araştırmacı-yazar Dr. Nick Brauns aldı. Dr. Brauns, konuşmasında THY işçileri ile enternasyonal sınıf dayanışmasının gösterilmesi yönü ile bugünkü eylemin önemine, Türkiye işçi sınıfı ve emekçi halklarının sokak isyan ve direnişine, Frankfurt’ta yapılan antikapitalist blokaj eylemine değindi. Destek ve dayanışma eylemlerinin önemiyle birlikte, Almanya’daki sınıf mücadelesinin örgütlenmesinin altını çizdi ve Karl Liebknecht´in “Ana düşman kendi ülkemizdedir”i sözü ile konuşmasını bitirdi.

Daha sonra söz alan Kamber Erkoç konuşmasında “Bugün Türkiye işçisi emekçisiyle, Kürdüyle Türküyle yekvücut olmuş, sokakları özgürleştirmiştir. Bu isyan devrimcilerin, sosyalistlerin, solcuların, demokratların, aydınların inisiyatifiyle gelişiyor ve yürüyor” dedi. Erkoç, BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in iş makinalarının çalışmasını engellemesinin önemine vurgu yaptı. Eylemi ulusalcı, anti AKP’ci görüşlerin sığlığına ve inisiyatifine bırakmamak ve sistemin temellerine yöneltmek gerektiğine vurgu yaparak uluslararası dayanışmayı yükseltmeye çağrı yaptı.

Eylemde “THY ile uçma!”, “Taksim kazandı! Havayolu işçisi de kazanacak!”, “THY ile uçma! Direnişe destek ol!”, “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!” pankart ve dövizleri açıldı. “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Havayolu işçisi yalnız değildir!”, “Her yer Taksim her yer direniş!”, “Selam selam Taksim’e bin selam!” sloganları atıldı.

Eylemde okunan metin şöyleydi:

BERLİN EMEKÇİ DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

Türkiye’deki THY Grevini destekle!
THY ile uçma!

Türk Hava Yolları işçileri 15 Mayıs’tan beri hakları ve gelecekleri için grevdeler.

THY çalışanları, ağır çalışma koşullarının getirdiği, yorgunluk, uykusuzluk ve dikkatsizlikle çıkılan uçuş seferlerinde yolcuların ve personelin yaşamını tehlikeye atmak istemiyorlar, kendilerinin en doğal mücadele aracı olan grev haklarını kullandıkları için işten atılan 305 işçi arkadaşlarının tekrar işe alınmasını istiyorlar. Emekçiler insanca yaşam için sendika ve grev haklarını korumak istiyorlar. Daha
önce grev hakları ellerinden alınarak her türlü hak mücadeleleri yasaklanan 4 bini aşkın havayolu işçisinin kararlı ve istekli mücadelesi sonucu yasaklanan grev haklarını tekrar kazanarak devlete geri adim attırmıştı. Bu ve bunun gibi pek çok haklı nedenle yapılan bu grevlerin kamuoyu desteğini engellemek için, devlet çeşitli spekülatif, yalan-yanlış karalama haberlerle emekçilere saldırıyor.

THY grevinin Türkiye’de irili ufaklı pek çok işkolundaki eylem ve direnişe de moral ve esin kaynağı olacağı, emekçilerin sınıf dayanışmasını geliştirip, aynı zamanda daha da genişleyip yayılacağını tehdit olarak algılayan sermaye sistemi devlet için bu grevi, ne pahasına olursa olsun etkisiz kılınmak istenmekte. Bundan ötürü havayolları işçilerinin kaybı hepimizin kaybı, kazancı ise hepimizin
kazancı olacaktır. Sesleri susturulduğunda ise hiçbirimizin ne havada ne karada can güvenliği olmayacaktır.

EMEKÇİLER HAYDİ KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMAYA!
BİZ SUSTUKÇA SIRA BİZİM YAŞAM ALANLARIMIZA GELECEK!
HAVAYOLU İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR!
YAŞASIN ULUSLARARASI SINIF DAYANIŞMASI!

THY GREVİ İLE DAYANIŞMA KOMİTESİ

Eylem sonrası devrimci-demokrat çevrelerin katılımıyla “Her yer Taksim, her yer direniş” adı altında bir inisiyatif oluşturuldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*