Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Berlin Havaalanları’nda GREV!

Berlin Havaalanları’nda GREV!

Ver.di Sendikası ile İşveren arasında devam eden tarif sözleşmesinde yaşanan tıkanma, havaalanı Tegel ve Schönefeld işçilerinin greve çıkması aşamasına geldi. Bu sabah, saat 04.00 itibariyle ilk vardiya işçileri havaalanında toplanıp grevin startını verdiler. Grev, Cumartesi sabah vardiyasına kadar devam edecek. Sendika temsilcisi, Marco Pavlik’in yaptığı açıklamaya göre ; yaklaşık 2000 işçinin çalıştığı havaalanlarında işçilerin tamamı greve katıldı. Toplam 455 uçuş seferi iptal edildi.

Tarif sözleşmesi için, Ocak / Kasım 2016’dan bu yana işveren ile beş görüşme yapıldı ve işveren, toplam 4 yıl sürecek olan %1’lik ücret artışı önerisinden geri atmadı. Buna benzer şekilde diğer özlük haklarının kaybına eklenen, personel yetersizliği, iş yoğunluğunun artışı, esnek çalışma güvencesizliği, taşeron-kadrolu, kadın-erkek, göçmen-yerli arasındaki ücret eşizsizliği işçileri patlama noktasına getirdi. Bu gün kadrolu, taşeron, kadın, erkek, göçmen, yerli tüm işçiler coşkuyla ve umutla greve çıktılar.

Almanya burjuvazisi, gücünü bu denli korumayı, işçi sınıfı içindeki rekabeti ve eşitsizliği koruyarak ve derinleştirerek sağlıyor; göçmen-yerli,kadın-erkek,kadrolu-taşeron….

Ama nereye kadar!!!

Devrimci Proletarya/Berlin

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*