Anasayfa » DÜNYA » Berlin direniş çadırında enternasyonal dayanışma

Berlin direniş çadırında enternasyonal dayanışma

Türkiye’deki direnişe destek amaçlı kurduğumuz çadırımızda toplantı etkinlik ve forumlarımıza devam ediyoruz. Mücadelemiz, yeni katılımlarla iki hedef etrafında daha da şekilleniyor. Birincisi ve çıkış noktamızı belirleyen Türkiye’deki sosyal patlama ve devam eden direniş, ikincisi ise Avrupa’nın antikapitalist enternasyonal sınıf mücadelesinin altyapısının örülmesi -her ikisinin iç içe geçirilmesi-başlangıçta daha çok Türkiye’deki gelişmeler, özellikle Taksim Dayanışması’nın açıklamaları ve talepleri doğrultusunda şekillendirdiğimiz mücadelemiz bu paralellikle devam etmekte. Türkiye’de devrimci demokratik kurumlara ve evlere yapılan baskınlar ve gözaltıları protesto etmek amacıyla basın açıklamaları ve spontan yürüyüşlere devam ediyoruz. Son olarak 26 Haziran’da Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde Anadolu Federasyonu’na bağlı dernek ve kurumlara, Berlin’deki Yorum Kültür Evi’ne yapılan baskınları kınayan bir açıklama yaptık.

Bu arada Brezilya’da da bir halk isyanı gerçekleşti. Yunanistan, Brezilya ve İspanya’dan arkadaşlara ulaştık ve çadırımıza davet ettik. Amacımız ve hedeflerimiz üzerine konuştuk. Katılan tüm kesimler açısından tartışmasız onaylandı ve daha sonrasında da düzenli toplantılar yapmamız gerektiğine karar verdik. 26 Haziran günü Yunanistan ile Dayanışma Komitesi basın açıklamasından sonra çadırda bir toplantı yaptı ve gelişmeler hakkında bilgi verdi. Karşılıklı soru ve görüşlerle yaklaşık 1,5 saat süren bir toplantı oldu. 38 işçinin çalıştığı ve inşaat malzemeleri üreten bir fabrika işçiler tarafından işgal edilmiş ve üretimi ve satışı kendi kontrollerine almışlardı. Yunanistan Komünist Partisi ve diğer sol partilerin yaklaşımları ve yer yer yetmezlikleri üzerine yorumlar yapıldı.

2 Temmuz günü Brezilyalı arkadaşlar gelişmeler hakkında bilgi verecek ve film gösterimi yapılacak. Bugüne kadar her akşam çadırda Türkiye’de direnişten gelen arkadaşlar deneyimlerini bizlerle paylaştılar. İlgiyle dinlenen canlı sohbetler yapıldı. İş, okul vb. nedeniyle zorlandığımız gece nöbetlerini üstlenen gönüllülerde artışlar olmaya başladı. Gruplar halindeki nöbetlerde daha detaylı sohbet etme zamanımız oluyor. Durum, gidişat ve gelecek üzerine politik sohbetler yapıyoruz.

Başlangıçta yola birlikte çıktığımız iki göçmen kurumu, Almende ve Omayra, kısa bir süre sonra bizimle yollarını ayırdı. Bu yol ayrımının birlik ve beraberliği zedeleyeceği kaygısıyla ayrılık, kendileri ve çadır inisiyatifi tarafından açıklanmadı. Ayrılan kurumlara kararlarını tekrar gözden geçirmeleri istenmesine rağmen bugüne kadar bir yanıt gelmediği gibi, yapılan etkinliklerden de uzak duruluyor. Gece nöbetleri ve organizasyonda yaşanan zorlanmalar pek çok çevreden arkadaşta “Çadırı kapatsak mı? Bu işi tadında noktalayıp mücadeleyi başka bir boyuta mı taşısak?” gibi bir yalpalamaya yol açsa da, kısa sürede tekrar toparlanma oldu. Bu ruh hali çadırın kitleler üzerinde yarattığı etkinin görülmemesinden kaynaklanmakla birlikte, bir diğer etkisi de Türkiye’ye endeksli düşünülmesinden kaynaklanıyor. Sürece müdahaledeki ısrarımız, yıllardır durağanlaşmış, kendine ve kitlelere olan güvenini yitirmiş pek çok kişinin bir şekilde kendini taraf olarak ortaya koyması, sürece ufacık da olsa katkıda bulunmasının getirdiği işe yararlılık duygusunun yarattığı mutluluktur. Bir diğeri ve önemsenmesi gereken de, bunun geleceğe taşınacak güçlü kitle bağları olanağına dönüştürülmesidir. Antikapitalist enternasyonal sınıf mücadelesinin nüveleri halindeki girişimlerin geliştirilmesidir.

Bugün çadırda beyaz T-shirtler üzerine yazı calışması yaptık. Lice’de yapılan devlet saldırısı sonra gelen ölüm ve yaralanma haberi üzerine acil bir çağrıyla yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir kamuoyu açıklaması yaptık. Daha önce planladığımız müzik dinletisi ve halaylarla devam ettik. 21.00-22.30 arasında forum ve bilgilendirme yaptık. Günün programı bitmesine rağmen insanlar kalabalık gruplar halinde sohbetlere devam edip geç saatlere kadar oturmaya devam ediyor.

Devrimci Proletarya/Berlin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*