Anasayfa » DÜNYA » Berlin çadırında son durum

Berlin çadırında son durum

Pazar günü yaptığımız Foruma yaklaşık 60 kişi katıldı. Gündemimiz “Direnişin başladığı günden bu güne kadar yapılanların ve gelecek süreçte yapılacakların değerlendirilmesi” idi. Bu gündem çağrısıyla başlayan toplantımız, pratik olarak çadırın devam edip etmemesi üzerinde yoğunlaşan görüş ve öneriler ile şekillendi. Toplantida 23 arkadaşımız görüşlerini belirtti. Bir konuşmacı, çadırın artık miadını doldurduğunu ve farklı mücadele yöntemleri ile sürece devam etmek gerektigini belirtti.Diğer konuşmacıların hepsi çadırın devam etmesi koşulunu üç önemli nokta üzerinden degerlendirdi.

1-Bugüne kadar ki eksiklik ve yetmezliklerimizin giderilmesi icin kolektif çalışmanın sart ve zorunlu oldugu, gönüllülük temelinde herkesin yapabileceklerini net ortaya koyması ve tanımlı sorumluluklar alinması gerektiği,

2-Çadır ve öncesi sürece her ne kadar “Gezi ve Taksim” ile dayanışma amacıyla başladıysakta, bugün süreci bununla parelel yürümekle birlikte, artık mücadelemizi yaşadığımız ülkede karşı karşıya kaldığımız sorunlar temelinde sürdürmeliyiz. Örneğin ırkcilik, ayrımcılık, 129-a yasası, NSU cinayetleri, çalışma yaşamından kaynaklı sorunlar, Harzt-4, Konut Sorunu vb.

3-Diğer ülkelerden (Brezilya, İspanya, Yunanistan gibi) göçmenlerle kurulan ilişkilerin genişletilmesi/geliştirilmesi ve kalıcı hale getirilmesi gerekir. Antikapitalist Internasyonal bir mücadele için başlattığımız girişimleri geliştirmeliyiz. Bunun için, Almanyalı kurumlar ve aktivistler olmak üzere, özellikle sıcak bir mücadele icinde olan, Mısır, Şili, Endonezya, vd.ile de kontak kurmak.

Çadırın devam edip etmemesi konusunu kararlaştırmak için oylama yaptık.Toplantıda bulunan sayısı 64, oylamaya katılmak isteyen sayısı 58 idi. Çadırın kapatılmasını isteyen veya çekimser olduğunu söyleyen olmadı. Diğer 58 kişi devamından yana onayladı.

Bunun üzerine, aşağıdaki çalışma grupları belirlendi.

1-Medya, kurumlar ve halkla ilişkiler,
2-Kültürel etkinlikler
3-Enternasyonal Komite
4-Çadır nöbetleri, çadırın düzenlenmesi ve lojistik desteğin örgütlenmesi çalışma grubu.

Grupların calisma alanlarının çerçevesi genel olarak çizilmekle birlikte yeni katılımlara ve önerilere açıktır.

Forumda alınan bir başka karar ise; forumlarin haftada iki gün, Cumartesi ve Salı saat 18:00-21:00 arsında yapılması. Çadıra bilgilendirme panosu yapılması, gelişmelerin oradan günlük olarak takip edilmesi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*