Anasayfa » DÜNYA » Berlin’de öğretmenler grevde

Berlin’de öğretmenler grevde

Eğitim Sendikası GEW´in aldığı kararla, Berlin´de eğitimciler 21-22 Ağustos’ta iki gün grev yaptı. İş bırakan eğitimciler sabah saat 9:30’da Dorthea-Schlegel-Platz’ta toplanmaya basladı, yaklaşık bir saatlik yürüyüşten sonra, Klosterstrasede Eyaletinin Maliyeden sorumlu Senato binası önünde konuşma ve açıklamalar yapıldı.

Sendikanın grev kararı almasında ki başlıca etkeni: Berlin GEW başkanı Doreen Siebernik söyle açıkladı: “…Eğitim ve bilim alanında çalışan ücretliler olarak, aynı işi yapıyoruz ama aynı ücreti almıyoruz ve bu eşitsizlik her gecen gün artıyor, biz Berlinliler olarak diğer eyaletlerdeki arkadaşlarımızdan da düşük ücretlendiriliyoruz. Ücretlerimizin tarif edildiği gruplandırmamız dahi yok. Nisan 2012’den bugüne kadar görüşmelerimize olumlu yanıt verilmedi, sorun devam ediyor ve Senatör Ulrich Nubaum bu konuda yetkili olduğu halde, bizleri bu güne kadar oyaladı, bugün grev yapmayla bizleri karşı karşıya getirdi.´´

Ver.di sendikası da bu eyleme destek verdiğini açıkladı ama örgütlü bir katılım olmadı. Sendika başkanı Frank Bsirske, “…demokratik koşullarda kim ki iyi ve kaliteli bir eğitim istiyorsa, eğitimcilerin çalışma ve ücretlendirme koşullarını iyileştirmek zorundadır. Aksi durumda tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri sonucu hizmetler de tıkanır.”dedi.

Almanya genelinde, öğretmen, pedagog, kreş çalışanları,üniversite çalışanları, sosyal danışmanlar ve bu meslek gruplarından öğrenciler de dahil olmak üzere, 250 bin kisi bu sendıkanın örgütlenme alanında. Berlin’de ise bu sayı yaklaşık olarak 22-29 bin (.https://www.gew-berlin.de/785.php)

Eyleme çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 3000’den fazla kişi katıldı. Eyleme katılım işyerlerine göre farklılıklar gösteriyor. Özellikle genç öğretmenlerin çalıştığı okullarda ve sınıflarda %70-80 oranında ders verilmedi, kiminde ise tam iş bırakıldı. Acil durumlar için kimi okullarda hiç öğretmen kalmadı ve okul müdürleri bu görevi üstlendi. Berlin’in çevrelerinde özellikle Hellersdorf-Marzahn gibi yerlerde ise katılım çok düşüktü. Charlottenburg-Wilmersdorf ise katılımın en yüksek olduğu yerlerdi.

Grevin ikinci gününde ise yaklaşık 1000 kişi bisikletli eylem korteji ile diğer 2000 kişi ise yürüyüş korteji halinde tekrar sokaklardaydı.

Grevciler saat 10:00’da toplandı. Yürüyüş sonrası CDU ve SPD başkanlarının bulunduğu bina önünde toplanıldı. Burada yapılan konuşmalar sonrası bir grup delegasyon parti başkanları ile görüşme yaptı. Sendikanın talebi; toplu sözleşme taslağındaki taleplerinin kabul edilmesi ki bunlar arasında; eşit ise eşit ücret, maaşların yükseltilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ön planda yer alıyor. Bu alanda çalışan eğitim işçileri üç kategoride konumlandırılıyor.

-Devlet kadrosunda çalışanlar ki bunların yasal olarak grev hakkı yok, görece maaşları yüksek.
-Diğer bir kesim uzun süreli sözleşmeli personel, ellerinden alınmakla tehdit edilen yasal bir grev hakları var.
-Üçüncü kategoride ise daha genç bir eğitimciler grubu yer alıyor. Çalışma koşulları en kötü olan ve en düşük maaşı alanlar ise bu grup. Hızlandırılmış bir eğitimden geçirilip, sadece boşluk doldurmak üzere çok kısa süreli sözleşmelerle çalıştırılıyorlar. Almanya geneline göre Berlin’de eğitimcilerin durumu çok kötü olduğu için çoğu kişi Berlin dışına çıkıyor, buradan doğan boşluğu doldurmak için bu gruptakilerle ihtiyaç giderilmeye çalışılıyor. Bu iki günlük grevde aktif iş bırakma bu kesim tarafından gerçekleştirildi.

Grev hazırlığı öncesinde okullarda velilerle yapılan toplantılarda, velilerin greve tam desteği oldu. Çocuklarını okula yollamadılar ve kimi okullarda aktif katılım gösterdiler.

Sendika,taleplerine olumlu yaklaşılmadığı durumda, ilerleyen günlerde eylemlerine devam edeceğini açıklayarak eylem sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*