Anasayfa » GÜNDEM » Berkin Elvan eylemine saldırı

Berkin Elvan eylemine saldırı

Taksim Dayanışması’nın “Berkin Elvan için adalet istiyoruz” çağrısıyla Çağlayan Adliyesi önünde toplanan kitleye polis saldırdı.

Berkin Elvan 16 Haziran’da evden ekmek almaya çıktığı sırada polisin attığı gaz bombası fişeğiyle vuruldu. 14 yaşındaki Berkin, 150 günü aşkın süredir yoğun bakımda.
Bugün Taksim dayanışmasının çağrısı Berkin Elvan’ı başından gaz kapsülü ile vuranların bulunması ve adaletin sağlanması talebi ile Çağlayan Adliyesi önünde toplanmak isteyenlere polis saldırdı. Saldırının ardından Adliye meydanındaki çay bahçelerinin önünde açıklama yapan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, 153 gündür Berkin Elvan’ın bilincinin kapalı olduğunu Berkin’in ailesi olarak vur emrini verenlerin, ateş edenlerin yargılanmasını istediklerini, yalnız gaz bombası atan polisin değil emniyet müdürünün, valinin, içişleri bakanının ve başbakanın da sorumlu olduğunu belirtti. Berkin’in Avukatları ve Taksim Dayanışması da açıklama yaptı. Basın açıklamasının ardından polis tekrar saldırdı. Saldırının ardından kitle Adliye önündeki yolu trafiğe kapattı. Polis tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırıya başladı. Polis saldırısına taşlarla karşılık veren kitle Okmeydanı’na çekildi.

Okmeydanı’na çekilen kitle barikat kurdu. Sibel Yalçın Parkı’nda çatışmalar devam ediyor.

Polisin çatışmalar sırasında 19 kişiyi gözaltına aldığı ve bir kişinin de kolunun kırıldığı gelen bilgiler arasında.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*