Anasayfa » GENÇLİK » Berkin Elvan Anıldı

Berkin Elvan Anıldı

Haziran İsyanı sırasında Okmeydanında yaşanan çatışmalar sırasında evden ekmek almaya çıktığı sırada polisler tarafından hedef gözetilerek katledilen Berkin Elvan ölümünün ikinci yılında mezarı başında anıldı. Ayrıca bir çok gençlik örgütü Berkin için bugün sokaklarda eylem yaptı. İstanbul’da ki mezarlık anmasının yanı sıra bir çok şehirde de Berkin gençlik tarafından anıldı.

Davası devam ederken davaya dair herşeyi karartmaya dönük hamlelere rağmen Berkini vuran polisin kimliği ortaya çıktı. Ancak mesele sadece bu polisin açığa çıkarılması değildir. Haziran isyanında kaybettiğimiz bütün canlarımızın hesabını ancak bu kapitalist düzen değişince soracağız. İşte o zaman tüm sorumlular işçi sınıfının öfkesinin hedefi olacaklar.

Berkin Elvan, katledilişinin ikinci yılında Feriköy’deki mezarı başında anıldı. Taksim Dayanışması ve Elvan Ailesi’nin çağrısıyla yapılan anmaya Cumartesi Anneleri ve Haziran Direnişi’nde katledilenlerin aileleri de katıldı.Saat 12.00’da kitle anma için mezarlıkta toplandı. Bu sırasa Berkin’in annesi fenalaştı. Kadınlar anma boyunca Berkin’in mezarı başında kürtçe ağıtlar yaktı.

Berkin Elvan için yapılan saygı duruşuyla başlayan anmada Nazım Hikmet’in ‘Güneşe Akın’ şiir okundu. Saygı duruşundan sonra Elvan Ailesi ve Taksim Dayanışması adına basın açıklamasını Mücella Yapıcı okudu. Açıklama;

“’Çocuklar uyurken susulur, öldürülürken değil’ diyerek yüz binler olarak sokaklara aktığımız gün-geceydi 11 Mart! Tüm Türkiye’nin evladıydı Berkin Elvan… İktidar saldırdıkça, daha çok sahipleniliyordu! Cenazesi, bugüne kadar ülkenin görüp göreceği en büyük kalabalıkla kaldırıldı.Hepinizin huzurunda, devletten ve katillerinden hesap soracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Ve diyoruz ki, sadece ismi belirlenen polis memurunun yargılanması yetmez! Amirler, emri verenler, bürokratlar, hükümetin bütün günahkarları ve en tepedeki cumhurbaşkanı olmak üzere; hepiniz yargılanacaksınız ve bu topluma hesap vereceksiniz!” denildi.

Açıklamada Berkini vuran polisin kimliğinin bilinmesine rağmen hiç bir işlem yapılmamasına dikkat çekildi. Davaya sahip çıkılması yoksa takipsizlik kararı verilmeye çalışıldığı söylendi.

Basın açıklamasının ardından Berkin Elvanın babası Sami Elvan söz alarak kısa bir konuşma yaptı. “Davadan hiçbir şey beklediğim yok. Emri verenler yargılanmadıkça polisin yargılanmasının çok bir anlamı yok. Berkin’in katili bugün cumhurbaşkanı olan kişidir” dedi. “Bizim acımızı hiç anlıyor mu?” diyen Baba Elvan “Yaram hiç iyileşmiyor. Umarım onunki de iyileşmez. Onun yarası benimkinden daha derin olacak. Bunu dünya tarihi yazacak” diye ekledi. Berkin’in mezarına sürekli ziyaretler olduğunu söyleyen Elvan, “Ama onun mezarına tükürecekler” dedi.

Elvan’dan sonra Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra Berkin’in mezarına karanfiller konuldu.

Anma “Berkin Elvan ölümsüzdür!”, “Katillerden hesap soracağız!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganlarıyla sonlandı.

berkin-elvan-anmasi-istanbul-11-03-16--004-AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*