Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Berdan Tekstil’de direnişçi işçilerle toplantı

Berdan Tekstil’de direnişçi işçilerle toplantı

” Sevgili çalışma arkadaşım …………
1951 yılında kurulan fabrikamız 2009 Mart ayının sonuna kadar tam 58 yıl kesintisiz sizlerin ve bizlerin fedakarlıkları ile çalışmıştır.

Küresel krizin de etkisiyle fabrikamızı 24.03.2009 sonunda kapatmak mecburiyetinde kaldık.

2000 yılından bugüne kadar 60 milyon EURO borç ödememize rağmen bankalardan tüm çabalarımıza rağmen gerekli destekler alınamamıştır.

Ayrıca ödediğimiz borç ile birlikte bize ait olmayan borçları da ödemeye mecbur bırakıldık.

Buna rağmen yılmadık.

Bu sen başından itibaren başlayan piyasalardaki hareketlenme bizleri bankalarla yeniden görüşmek için cesaretlendirdi.

Ayrıca ortak arayışlarımız da sürmektedir. Ancak görüşmelerimizden kısa çalışma süremizin bitimine kadar sonuç almamız imkânsızdır.

Görüşmelerden sonuç alana kadar fabrikamızı açamayacağımızı sizlere üzülerek bildirmek zorundayım.

23 Mart 2010 tarihinden itibaren hepiniz ücretsiz izinli sayılacaksınız.
Ancak olumlu bir gelişme olup tekrar üretime başlarsak çağıracağımızı bildirir anlayışımızdan dolayı teşekkür ederim.

İmza (Islak İmza)
Muhteşem EKENLER
Berdan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş
Yönetim Kurulu Başkanı”

İşte patronunun 1 hafta önce işçilere gönderdiği bu klasik demagojilerle dolu işten atma metniyle başladı Berdan Tekstil’de direniş…

İşçi toplantısı ve direniş kararı

Başlangıçta işten atılan işçilerin çoğunun durumdan haberi bile yoktu. Teksif ve bölge yöneticisi, silahla dolaşan Necdet İnandıoğlu’nun işçi düşmanı demogojileri ve tutumları nedeniyle işçiler içinde bulundukları durumu bile idrak edemiyorlardı. Harekete geçmek isteyen 4-5 işçi de ne yapacaklarını bilmiyorlardı.

Devrimci Proletarya okurları olarak işçilere ulaşarak, işçilerin içinde bulunduğu durumu ve işçi düşmanı sendika patronlarından beklenecek hiçbir şey olmadığını anlattık. Tekel ve Mersin Liman işçilerinin direniş deneyimlerini aktararak, mücadeleden başka yol olmadığını belirttik. İşçiler de toparlanmaya başladı, işçilerin sayısı 25-30 kişiyi buldu.

Teksif patronları sendikayı işçilere açmadığı gibi, işçilere fabrikanın önüne gelmemelerini söylüyordu. İşçiler için Eğitim-Sen şubesinde bir toplantı organize ettik. Avukatlar ve basın da bu toplantıya çağrıldı.

Devrimci Proletarya okurlarının da yer aldığı etkili bir işçi toplantısı gerçekleşti. Avukatlar işçileri iş hukuku ve durumları konusunda bilgilendirdiler. İşçilerle nasıl örgütlenilmesi ve mücadele edilmesi konusunda konuşmalar yaptık. Berdan Tekstil işçileri de ilk dağınıklığı üzerlerinden atarak etkin biçimde toplantıya katıldılar. Toplantıda işten atılan diğer işçi arkadaşların da hızla toparlanması ve bir direniş komitesi kurulması kararı çıktı. İşçiler yarın iş giriş saatinde fabrikaya giderek işe başlamak istediklerini söyleyecekler, içeri alınmazlarsa direnişe başlayacaklar.

Mersin’den Devrimci Proletarya okurları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*