Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Berdan Tekstil işçileri direniş komitesini kurmalı

Berdan Tekstil işçileri direniş komitesini kurmalı

Bugün (31.01.2010), Berdan Tekstil patronu Muhteşem Ekenler ile işten attıktan sonra oyalamak için görüşmeye çağırdığı Berdan tekstil işçileri arasında daha önceden rendevulaşmış olan görüşme gerçekleşti.

Saat 14.00 a doğru Tekstif sendikasında bir ön toplantı yapılması ümidiyle toplanmaya başlayan işçiler sendikada hiç beklenmeden ayarlanmış olan servis arabalarıyla fabrika önüne gelerek görüşmeyi beklemeye başladılar.

Görüşmeye basın alınmayacağını saatler öncesinden söylenmesine rağmen bizler Devrimci Proletarya olarak fabrika önünde işçilerle birlikteydik.

Sendika şubesi başkanı Necdet İnandıoğlu da, toplantıya işçilerin baskısı sonucu katılmak zorunda katıldı. İşçiler toplantıya 350 kişi olarak katılım sağladı.

Berdan Tekstil işçileri, patronla yapılan görüşmeden sonra Devrimci Proletarya’ya gelişmeleri anlattılar:

Toplantı patronun işçilerin ruhunu okşayıp canını sökmek için tatlı dağıtımıyla başladı.Timsah gözyaşları arkasından işçilerin önüne 4 koşul koydu. Bunlar,

1- Patron “Kredi bulabilirse” tazminatları ödeyecek, bütün işçilerin çıkışlarını verecek, işyerinin açılması halinde kendisine güven veren işçilerle tekrar görüşecek. Bu madde açıkça görüldüğü gibi, işçilerin kazanılmış haklarını bile patronun keyfine bağlamakla kalmıyor, işçilere gasp edilen hakları için direniş ve eylem yapmaları engellemek için aba altından sopa göstermeyi de içeriyor.

2- Berdan fabrikası yabancı bir yatırımcıya açılacak, böylelikle işçilerin alacakları olan kıdem, BEMSAN’da (işçi yardımlaşma fonu) biriken paralar, 2009 mart ayı verilmemiş maaşlar verilecek. Her ne koşul olursa olsun ihbar ve ikramiye verilmeyecek!

3-Başka bir ülkeye taşınma, böylelikle kredi sağlamak ve vergiden büyük indirim alarak üretime başlamak. İşçilerden güvenilir olanla üretim yapmak. Patron oyalama taktiklerinin her birini işçilere dönük bir gözdağıyla da bağlayıveriyor.

4- Mal varlıklarını satarak işçinin mağdur olmasını ödemek.

Dayatılan bu koşul ve ayakoyunlarına karşın söylenenlerin işçilerin talep ve beklentilerine hiçbir cevap içermemesi, işçilerin yaşamsal sıkıntı ve taleplerini ortaya koyarak kesin tarih istemesine yol açtı. Ancak burada da pervasız ve alay edermiş gibi cevaplarla karşılaşan işçilerin huzursuzluğu daha da arttı. Toplantı boyunca hiçbir söz alma tenezzülünde bulunmayan sendika ağası toplantıdan büyük bir yüzsüzlükle hiçbirşey olmamış gibi çıktı.

Toplantı 30 dakika sürdü. Çıkışta işçilerin bir açıklama bekledikleri sendika ağasının açıklama bile yapmaması işçilerin tepkilerine neden oldu. Toplantı bu şekilde sonuçlanınca bundan sonraki yol haritası için bazı işçiler halen sendikadan ne yapılacağına dair bir şeyler duyma nafile arayışıyla şehir merkezindeki şubede toplandılar. Saatlerce beklenilmesine rağmen sendika ağaları yine görünmedi.

İşçilerin bekleyişi sırasında Devrimci Proletarya’nın sendika ağalarının işçileri satış ve ihanetine ilişkin söyledikleri üzerine sendika memuru ile bir tartışma yaşandı. Sendika memuru işçilerin sendikayı savunmaması üzerine tartışma kısa sürdü.

Sendikadan ümidi kesen işçiler yerel basını ziyaret ederek günün aktarımını yaptılar. Ertesi gün işçiler arasında birlikte hareket etme zemini yakalamak ve sürecten kopmamak adına sendikada toplanma kararıyla ayrıldılar.

Bunca ihanet ve ayakoyununa karşı işçiler umutlarını yitirmiş değilller. Sorunlarını ancak tek yumruk olduklarında mücadeleyle çözebileceklerinin farkındalar.

Berdan Tekstil işçileri, patron uşağı sendika ağalarının barikatlarını parçalamak için direniş komitelerini kurmalı, fabrikanın önünde eyleme geçmelidir. Patron üzerinde güçlü bir eylemli basınç yaratmadan, gasp edilen haklarını alamayacağını bilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*