Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Berdan Tekstil işçileri 31 Marta hazırlanıyor

Berdan Tekstil işçileri 31 Marta hazırlanıyor

Devrimci Proletarya okurları olarak işten atılan Berdan Tekstil işçileri ile konuşuyoruz. Sohbetin konusu illaki 31 Mart. İşten atılan işçiler fabrikaya gittiklerinde kendilerine “ekonomik nedenlerle” işe alınamayacakları söylenmiş, ancak patron imzasıyla 31 Mart’ta tekrar görüşmeye çağrılmışlardı.

İşçilerle yaptığımız toplantıda “işe geri dönmek ve kalan ücret ve ikramiyeler dahil haklarımızı istiyoruz” talebi gündemleştirilmişti. Ancak patronun ve sendika ağasının işçileri oyalama taktikleriyle, işçilerin talepleri de kalan ücret ve ikramiylerin alınmasına doğru baskılanıyor.

Sohbet sürdükçe bizim vurgumuz karşımızdaki gücün, işçilerin işveren bizim patron dediğimiz kişilerin sonuçta işçilerin sırtından servetine servet katan Mersin’in köklü bir burjuva ailesi olduğuydu. İşçilere önerimiz 31 Mart gününe, patronun vicdanından bir şey beklemeden ve ayakoyunlarına kapılmadan, bir program ve somut taleplerle çıkmak oldu. Patrona baskı için mutlaka yapılması gerekenlerin önceden özellikle öncü işlerle beraber alıacak bir toplantıda netleştirilmesi gerektiği konuşuldu. Yine bölgede yaşanan-işçilerin de iyi bildiği- Çukurova direnişinden örnekler verilerek direniş çadırı üzerinde duruldu.

Bu arada Teksif ağaları patrona dava açmak için işçilere dilekçe yazdırdı. Fakat işçiler dilekçelerini geri çekip bunun doğru bir hamle olmayacağanı söylediler. Bölge Çalışma Müdürlüğüne sendikanın neden başvurmadığı konusu, işçilerin sendika ağalarına karşı kuşkusunu daha da artırdı ve dilekçelerini çekmelerinde bir etken oldu.

Berdan Tekstil işçileri 31 Mart’ı bekliyorlar, hakları verilmezse sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguluyorlar ve bir dizi eylem yapmaya hazırlanıyorlar.

Patronun ekonomik krizde olduğunu söyleyerek işçileri kapı dışarı attığı fabrikanın borsadaki hisseleri ise nedense yükseliyor! Ne kadar işçi atarsan o kadar kar edersin, işte kapitalizmin mantığı bu.

Mersin Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*