Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Belediye İşçileri: “Sendika haktır, direnerek alırız”

Belediye İşçileri: “Sendika haktır, direnerek alırız”

Sendikal örgütlenmeden dolayı işten atılan Esenyurt Belediye işçileri  Esenyurt Meydanı’nda eylem yaptı. Esenyurt Belediye işçilerini sınıf kardeşleri, sendikalar, devrimci ve demokrat kurumlar yalnız bırakmadı.

Esenyurt Belediyesi önünde başlayan yürüyüşte Esenyurt Belediye işçileri aileleri ile birlikte “Esenyurt, İSKİ, TEKEL işçileri. Birleştikçe kazanacak mücadeleleri” ve “Sendikal örgütlenmeden dolayı işten Esenyurt Belediyesi’ndeki işten atmalara karşı mücadele ediyoruz” yazılı pankartların arkasında yürüdü. Yürüyüşe KESK Şubeler Platformu, Türk-İş ve çok sayıda devrimci ve demokrat kurum, kitle örgütü de katılarak sınıf dayanışmasının bir örneğini daha sergiledi.  Direnişte olan Marmaray, Sinter Metal ve İSKİ işçileri de sınıf kardeşlerini yalnız bırakmayarak eylemdeki yerlerini aldılar. Devrimci Proletarya “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!” yazılı pankart ile eyleme katılım sağladı.

Yürüyüş sırasında “Sendika haktır, susma haykır!”, “Esenyurt işçisi yalnız değildir!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Genel grev genel direniş!” sloganları öne çıktı.

Yapılan yürüyüşün Esenyurt Meydanı’nda sonlandırılmasının ardından kürsüden ilk söz işten atılan işçilere verildi. İşçiler yaptıkları konuşmalarda işten atılmalarının ardından yaşadıklarını anlattılar.

“Güvenli bir gelecek için haykırıyoruz”

Direniş sürecini aktaran Belediye-İş İstanbul 2. Şube Başkanı Hasan Gülüm “224 gündür Esenyurt’ta Necmi Kadıoğlu ve ekibinin sendikamızdan istifa etmeleri için işçiler, sorgu odalarına çekilmiş, ikna odalarında psikolojik baskı kurularak işçilerin sendikaya üye olmaması ve üye olanların istifa etmeleri sağlanmıştır. Buna karşın sendikamızdan istifa etmeyen, direnen işçilerden 68 tanesi işten çıkarılmıştır. Üstelik mahkemenin verdiği karara rağmen  işe aldığı işçileri bir ay çalışıtırıp tekrar işten attı. Mehkeme işten atılma nedenini de sendikal neden olarak gösterdi.” dedi.

Sendikal hak ve özgürlüklere karşı yütütülen saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını ifade eden ve  “Anayasa tartışmalasıyla başlayan süreçte işçi ve emekçilere ait en ufak bir ifade yer almamaktadır.” diyen Gülüm “Bugün işsizliğe ve yoksulluğa karşı herkese güvenli bir gelecek için haykırıyoruz.” sözleri ile konuşmasını bitirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*