Anasayfa » DÜNYA » Belçika’da Yıkım Yasasına Geçit Yok

Belçika’da Yıkım Yasasına Geçit Yok

Belçika hükümetinin emeklilik yaşı ve sosyal harcamalarda kesintiler yapmak için çıkarmaya çalıştığı yasaya karşı işçi ve emekçiler bir günlük genel greve gitti.

Genel grev öncesinde yapılan bölgesel grevler bu gün gerçekleştirilen bir günlük grevle bitmeyecek işçi ve emekçiler saldırılar geri püskürtülene kadar grevleri sürdürecek.

Sosyalist Sendikası (ABVV/FGTB), Kamu Hizmetleri Genel Merkezi Sendikası (ACOD/CGSP) ve ACV sendikasının ilan ettiği grev dün gece 22.00 sularında başladı. Grevin ilk saatlerinden itibaren ulaşım hizmetleri havada, demiryollarında ve karada tamamen durdu.

Antwerp limanında  yapılan grev nedeniyle gemi seferlerinde  aksaklıklar yaşanırken  Brüksel çıkışlı bütün seferleri iptal edildi. Paris hızlı treni tamamen durdu. Hava yollarında yüzlerce sefer iptal edildi.

Bu sabah saatlerinden itibaren Belçikalı işçi ve emekçiler sokaklara çıkarak işyerleri önlerinde barikatlar kurarak grev kırıcılara karşı önlemler aldılar. İşçi ve emekçiler bir çok yolu trafiğe kapattılar.

Valon bölgesinde grev ile sanayide üretim durdu ayrıca kamu işilerinin katılımı oldukça yoğundu.

Bölgesel grevlerde blokaj eylemleri yapılan mağzalar genel grevde kapılarını komple kapatmak zorunda kaldılar. Bir çok kamu binasıda kapalı kaldı.

Sendikalar hükümetin geri adım atmaması halinde eylemlerin süreceğini ilan ettiler.
Hükümet yeni önlemlerle 2020’ye kadar 11 milyar Euro tasarruf hedefliyor ayrıca  bütçedeki kısıtlamaların sağlık ve sosyal harcamalarda yapılması planlanıyor. Enflasyona bağlı ücret artışlarını kaldırmayı hedefleyen hükümet, emeklilik yaşını da 67’ye çıkartacak.

Kapitalizm bütün dünyada işçi sınıfının haklarına salırılar düzenliyor. Ülkemizde de UİS paketi ile burjuva iktidarı işçilere büyük saldırılara hazırlanıyor. Neoliberalizm karşısında işçi ve emekçilerin dünya genelinde eylemleride yükseliyor.

Tüm dünyada ki bu saldırılara karşı işçi sınıfnın yeni bir yaşam talebi öenm kazanıyor.

belc__ika-grev2-AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*