Anasayfa » DÜNYA » Belçika’da Grev

Belçika’da Grev

Hükümetin almış olduğu kemer sıkma kararına karşı Belçika’da işçi ve emekçilerin bölgesel grevleri devam ediyor. Son iki haftada gerçekleştirilen iki grev Belçika’da yaşam durdurdu.

Sendikalar öncülüğündeki bölgesel grevler sürüyor. Brüksel’in yanı sıra Flaman ve Valon Brabant bölgelerinde yapılan grev nedeniyle ülkede hayat durma noktasına geldi. Greve katilim oldukça yüksek olduğu gözlendi.

15 Aralık genel grevi öncesi yapılan, 3. ve sonuncu bölgesel grev Pazartesi Brüksel ve Brabant Bölgelerinde yapıldı. Brüksel’e giden bütün trenler iptal edilirken Başkent’in toplu taşıma şirketi Stib’in hiç bir aracı da bu sabah  hareket etmedi. Grevin etkilediği diğer bir alanda hava taşıması oldu. Birçok uçak seferi iptal edilirken 8 saati bulan gecikmeler yaşandı.

Genel grev öncesinde yapılan bölgesel grevlerin etkili olması işçi ve emekçilerin moralını oldukça yükseltti. Hükümet geri adım atmaz ise sendikalar eylemlerine devam edeceklerini duyurdular.

Birçok mağaza kepenklerini kapatmak zorunda kalırken kapatmayan mağazalara yönelik Belçika’lı işçi ve emekçiler blokaj eylemleri gerçekleştirdi.

Güvenlik görevlileri de dahil olmak üzere kamu emekçileri hizmet vermediği için bankalar ve çeşitli kamu kuruluşları açılamadı. Üretimi durduran işçiler ise fabrika önlerinde grev ateşi yaktı.

Koalisyon hükümeti, emeklilik yaşını arttırarak 67’ye çıkarmayı, erken emeklilik imkanlarını daraltmayı, enflasyona bağlı ücret artışını iptal etmeyi ve sosyal güvenlik bütçesini azaltmayı planlıyor.

Sendikalar bölgesel grevlerin sona ermesinin ardından 15 Aralık’ta genel greve gidecek.

schermafbeelding_2014-12-08_om_10.28.42

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*