Anasayfa » DÜNYA » Belçika proletaryası AB zirvesini genel grevle karşıladı

Belçika proletaryası AB zirvesini genel grevle karşıladı

Belçika’da işçiler Pazartesi günü ülke çapında genel greve gittiler. Böylelikle AB zirvesi bir genel grevle karşılanmış oldu!

Belçika’daki üç büyük sendika Avrupa ekonomisinin çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve kamu hizmetlerinin kısıtlanması yerine kamu yatırımlarının artırılması, mezarda emeklilik ve ücret kesintilerine son verilmesi yoluyla canlanacağını duyurarak sendikacı retoriğinin dünyanın her yerinde aynı olduğunu gösterdi. Bu çağrıda sınıf mücadelesi değil en az direnme çizgisi ve sınıf işbirliği vardı.

Buna rağmen başarıyla yürütülen grevde ülkedeki havalimanlarından biri çalışmazken Brüksel uluslararası havalimanında da rötarlar oldu. Sendika yöneticileri AB zirvesinin yapıldığı binanın önünde küçük bir de gösteri düzenleyerek tekelci burjuvaziyi fazla rahatsız etmeden protesto etmiş oldular. Hristiyan Demokrat sendika yöneticisi Marc Leemans “Bizim büyümeye ihtiyacımız var. büyüme iş yaratır. Ve büyümezseniz kemer sıkma tedbirleriyle ekonominin oksijenini yok edersiniz” dedi.

Avrupa’da 23 milyon işsiz var ve bu sayı aktif nüfusun yüzde 10’unu oluşturuyor. Belçika’da 21 Aralık’ta da genel grev yapılmış, demiryolu işçileri ise bu tarihten iki gün öncesinden iş durdurmalara başlamışlardı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*