Anasayfa » BASINDAN » ‘Bebek asker mi doğar?’

‘Bebek asker mi doğar?’

(BURCU KARAKAŞ – Milliyet/ İstanbul)

Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar için hazırlanan iddianamede, “Herkes bebek doğar” sloganı suç delili olarak yer aldı. Sanıklar mahkeme heyetinden ‘herkesin bebek doğduğuna’ ilişkin bilirkişi raporu talep etti. Mahkeme heyeti, “çocukların nasıl doğdukları hakimler tarafından bilindiğinden” talebi reddetti. İki yıldır devam eden davanın bugün 8. duruşması görülecek.

Söz konusu iddianamede, “Şüphelilerin 21/01/2010 tarihinde Eskişehir Adalar Migros önünde vicdani retçi Ender Aydemir isimli şahsın tutuklanmasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaparak ‘Enver Aydemir vicdanımızdır’ şeklinde pankart açıp ‘Herkes bebek doğar’, ‘Barış için vicdani retçiler’, ‘Hiç kimse asker doğmaz’, ‘Biz orduya sadece fındığa gideriz’, ‘Enver Aydemir serbest bırakılsın’ şeklinde slogan atarak halkı askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte bulunma ve propaganda suçunu işledikleri anlaşıldığı” belirtildi.

Sanık Fatih Tezcan savunmasında, “İddianamede söylenen sloganları atmadım, onları şimdi burada söylüyorum. Postalla kamuflajla doğan bebek var mıdır, eğer böyle bebek yoksa savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağım” diyerek herkesin bebek doğup doğmadığına ilişkin bilirkişi raporu talep etti. Heyetin, “Kadın doğum uzmanı bilirkişinin atanması talebinin çocukların doğum anında nasıl doğdukları hakimler tarafından bilindiğinden” yönündeki reddi tutanağa geçti.

Sanık Mehmet Atak’ın talebi üzerine ise normal doğum yapan üç kadın tanık olarak dinlendi. Bilgi Tağaç Namaz mahkemedeki ifadesinde, “İddianamede, ‘Herkes bebek doğar’ sözü suç delili olarak gösterilmiş. Halbuki suç unsuru değildir. Ben doğum yaptığımda kendi çocuğumun da bebek olarak doğduğunu gördüm” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*