Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BDP siyaset akademileri ile ilgili çağrı

BDP siyaset akademileri ile ilgili çağrı

Değerli Dostlar,

Bildiğiniz üzere, AKP iktidarının, düşünce ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıları, son dönemde yoğunlaştı. İktidar partisinin kimin, ne zaman, nerede ne söyleyeceğine karar veren tek merci olma yolundaki güçlü eğilimi, “Teröre karşı mücadele” kisvesi altında perdelenirken, muhalif gazeteciler, aydınlar, öğretim elemanları, yazarlar, sanal “terör örgütleri” ile irtibatlandırılıp, süresi belirsiz tutuklamaların hedefi oluyor.

Dalgalar hâlinde süregiden KCK operasyonları, bu sürecin bir veçhesini oluşturmakta. Ragıp Zarakolu, Büşra Ersanlı, Deniz Zarakolu, Ayşe Berktay gibi aydınlar, BDP’nin siyaset akademilerinde ders verdikleri “bahanesi”yle, KCK ile ilişkilendirilerek tutuklandılar. Ne kadar süre “içeride” kalacakları, denetimi tümüyle iktidar partisinin elinde olan yargı kurumunun keyfine kalmış!

Sahte olan fena hâlde saldırgandır.

Tekçi iktidarlar, eleştirel sesleri kısar, sindirir.

Çünkü o, aldatmacadır, yanılsamadır, yalandır. Bunun için zorbalıktır.

Bu durumda kimisi korkar, kimisi yılgınlığına düşer, kimi de “Bana ne” der…

Şimdi tek sorumlu davranış biçimi: Zorbalığa itirazı, bize dayatılan utanca tercih etmektir.

Unutulmasın: Zorbalığa sessiz kalmak onu yüceltmekten başka bir şey değildir.

Egemen(ler), itirazın, eleştirinin, ifadenin sesini soluğunu kısmak isterken; itaatsiz olması gereken bilim de, aydın da “Yanlış yaşam, doğru yaşanılamaz” diyebilme cüretini göstermelidir; şimdi, insanların çektikleri acıları paylaşan sözü, çekinmeden söyleme zamanıdır.

Söylenmesi gerekenin söylenmesi, onun sahipsiz kalmamasının da güvencesidir.

Milliyetçi, muhafazakâr, otoriterliğe de, “ulusal solcular”a olduğu gibi, “Hayır” dedik.

Koşullar ne olursa olsun, vicdanı(mızı)n sesine sonuna kadar kulak verenlerdeniz.

Haksızlığa karşı durmaktan, zulme itiraz etmekten, haksızlıkları eleştirmekten geri durmadık, durmayacağız.

Egemenlikle, şiddetiyle aramıza mesafe koymaktan hiçbir “beis” duymayanlardanız!

İlkesizliğin kol gezdiği bir ortamda vazgeçişlere, aldırmazlıklara teslim olacak değiliz…

Devleti, iktidarı eleştirmek zor olduğu kadar, zorunludur da!

Kürt kardeşlerimize yönelik saldırganlık, hepimize, “Anlatılan senin hikâyendir,” diye haykırıp; Galileo’nun, “Ama dünya hâlâ dönüyor,” sözlerini anımsatırken; şimdi Theodor Adorno’nun çağrısına kulak verme zamanıdır: “Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar!”

Bu saldırının yalnızca adı geçen kişilere ya da Kürt kardeşlerimize değil, hepimize, ama bunun da ötesinde bilim, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik olduğu bilinciyle, itirazımızı yükseltiyoruz. Ne zaman, nerede, neyi, kimlerle, nasıl konuşacağımızı hiçbir merciin denetim altına almasına izin vermeyeceğiz, bu yöndeki hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Bu amaçla, çeşitli çevrelerde sürdürülmekte olan “BDP Siyaset Akademilerinde Ders Vermek İstiyorum” girişimlerine, onları Ankara ve İstanbul’un dışına, özellikle de Kürt bölgelerine taşıma perspektifiyle katılmaya çağırıyoruz sizi.

Aşağıda BDP’nin siyaset akademilerinin bulunduğu iller yer almakta. Kabul ederseniz, 6-15 Ocak 2012 tarihlerinde bunlardan hangisinde/hangilerinde ders vermek istediğinizi, konunuzla birlikte, en geç 15 Aralık 2011 tarihine dek Sibel Özbudun ([email protected]) ve Sait Çetinoğlu’na ([email protected]) bildirmenizi ve çevrenizde yaygınlaştırmanızı rica ediyoruz sizden.

Dostlukla.

Gülseren Adaklı, Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Sait Çetinoğlu, Temel Demirer, Yücel Demirer, Mahmut Konuk, Sibel Özbudun.

YERLER:

Van

Şırnak/Cizre

Mardin/Kızıltepe

Urfa

Batman

Diyarbakır

Dersim

Mersin

İzmir

İstanbul

Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*