Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » BDP isim değiştirdi, DBP oldu

BDP isim değiştirdi, DBP oldu

İsmini Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) olarak değiştiren BDP’nin yeni Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek oldu.

BDP’nin “Demokratik özerklik ile özgür yaşamı inşa ediyoruz” şiarıyla gerçekleştirdiği 3. Olağan Kongresi’nde faaliyet ve mali raporların okundu ve oy birliğiyle aklandı. Daha sonra isim değişikliğine gidilerek Barış ve Demokrasi Partisi ismi Demokratik Bölgeler Partisi olarak değiştirildi. Partinin kısa ismi ise DBP oldu.

Amblem değişikliği hususunda ise oluşturulan bir komisyona yetki verildi.

Verilen yarım saatlik aranın ardından seçimlere geçildi.  Seçim sonucunda DBP eş genel başkanlığına Emeni Ayna ve Kamuran Yüksek seçildi. Parti Meclisi (PM) ise 60 asil, 16 yedek üyeden oluştu.

Parti Meclisi’nde (PM) yer alanların listesi şöyle:

“Meryem Adıbelli, Salih Akdoğan, Talat, Aktaş Sercan Aktaş, Sara Aktaş, Selçuk Aktürk, Gülbahar Alpsoy, Hayrettin Altun, Çimen Altürk, Berat Anlı, Mehmet Arslan, Mehmet Ayhan, Fikriye Aytın, Gülistan Balkaş, Yüksel Baran, Dilan Bilen, İbrahim Bilmez, Berbal Birtek, Miraz Bizen, Ayşegül Çoban, Miraz Çallı, Melek Çetin, Tuğba Çoban, Semra Demir, Pero Dündar, Cihan Ekin, Yahya Figan, Turan Genç, Müjdat Gür, Mehmet Güzel, Çimen Işık, Yavuz Karaoğlu, Pelgüzar Kaygusuz, Herdem Kızılkaya, Hüseyin Koçuk, Fırat Küçükaslan, Sabahat Onar, Mekiye Ormancı, Dilek Öcalan, Zeynep Özbeci, Ömer Öner, Alican Önlü, Ercan Özcan, Emine Özmen, Adalet Polat, Sırrı Sever, Şahabettin Sırma, Dilan Sonsuz, Sevda Subaşı, Xece Şen, Mazlum Tekdağ, Felemez Tekel, Naim Türköz, Menmet Sait Üçlü,Netice Vuran, Özlem Yanat, Ramazan Yıldız, Bilnur Yıldız, Hüseyin Yılmaz, Muhammed Zengin.”

16 kişilik PM yedek listesi: “Mehmet Alçınkaya, M.Şirin Altay, Sami Baran, İsmail Çelik, İhsan Demir, Hacı Geciken, Şakir Karataş, Ulaş Koparan, Kamil Mete, Faruk Sağlam, Salih Sayaç, Sevtap Şehirli, Mehdi Tunç, Mustafa Uyguner, Cihat Üncü, Hasan Vuran.”

Merkez Disiplin Kurulu Asil Üyeleri ise, “Ahmet Doğan, Sevim Dursun, Lütfiye Gürbüz, Mensur Işık, Mehmet Nuri Özmen” den oluştu. Merkez Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri ise, Mehmet Ergün, M.Hamdullah Müftüoğlu ve Hülya Yaman oldu.

ÖZERKLİĞİN PARTİSİ DBP

Kongreye Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan da bir mesaj gönderdi. Mesajında Öcalan, köklü reformlara işaret etti. “Yeni parti”yi kadro yetiştirme okulu olarak tanımlayan Öcalan, “güncel pratik politikanın icrasını HDP ve belediye organlarına bırakırken kendilerini daha orta ve uzun vadeli kalıcı kadrolaşmaya ve tüm toplumsal çeperlerde örgütlemeye hasretmelidir” ifadesini kullandı.

DBP Eş Genel Başkanlığına seçilen Emine Ayna ise, nlerine konulan birçok sorumluluk ve görev olduğunu belirterek, “En kısa hedefimiz Sayın Başkan Öcalan’ın özgürlüğü olacak. Çözüm sürecinden geçiyoruz. Yoğun beklentilerimiz ve taleplerimiz var. Bizler bu taleplerimizi ve beklentilerimizi çözüm sürecinde hayata geçirilecek olan meşru zeminde planlayacak olan bir parti olacağız” dedi.

Kamuran Yüksek de demokratik özerkliği daha fazla kamuoyu gündemine taşıyacaklarını söyleyerek, Öcalan’ın başlattığı ve yürüttüğü çözüm sürecinin bunu öngördüğüne dikkat çekti.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*